21-letni Nan Gang je v petek zgodaj zjutraj, potem ko je končal z delom, skočil s četrtega nadstropja tovarne, čeprav so nekateri najprej mislili, da je morda le padel. A je že kmalu postalo jasno, da gre še za enega v nizu samomorov, ki so v preteklosti že zamajali ugled Foxconna. Skupno si je življenje poskušalo vzeti že 11 njihovih delavcev, a dva sta preživela.

Med tistimi, ki so storili samomore, so številni mladi, 19-letni Rong Bo si je življenje vzel na začetku letošnjega leta, odprli so tudi preiskavo o smrti 16-letne Wang Lingyan. Takrat so predvidevali, da je dekle doživelo srčni napad, sedaj pa niso več tako prepričani.

Številne smrti so se pripetile v podružnici Foxconna na jugu Kitajske, zaradi česar so se vodilni začeli spraševati glede ravnanja z delavci. Podjetje je dogajanje vzelo zelo resno, a tudi preiskovalci lokalnih oblasti smrti niso očitali delovnim pogojem, je za BBC dejal tiskovni predstavnik podjetja, Edmund Ding. Dodal je, da so imeli nekateri od mlajših delavcev osebne težave.

Da bi preprečili nadaljnje samomore, je podjetje najelo sto svetovalcev in na pomoč povabilo tudi budistične menihe. Odprli so nov center za skrb zaposlenih, kjer so zaposlili zdravstveno osebje, ki delavcem nudi čustveno podporo. Uvedli so tudi sistem nagrajevanja za tiste zaposlene, ki pri kolegih opazijo čustvene težave. Odprli pa so tudi telefonske linije za pomoč, saj veliko delavcev prihaja iz ruralnega območja in živijo daleč stran od družin. Podjetje bo kmalu pričelo tudi z več prostočasnimi dejavnostmi kot so predvajanje filmov, talent šovi in pa športni dogodki.

Lani je zaposleni pri Foxconnu, odgovoren za pošiljko prototipov Applovih iPhoneov, storil samomor, ko je ena od enot izginila. Pri Applu pa so že v preteklosti sprožili preiskavo, ki je temeljila na pritožbi iz leta 2006, a so bile obtožbe neutemeljene. A so vendarle ugotovili, da nekateri zaposleni delajo veliko več kot pa je maksimum delovnega časa, kar četrtina pa si ne vzame obveznega prostega dne v tednu.