Februarja so za zapahe postavili nekatere podjetnike in visoke državne uradnike, ki so odločali o naročilih in razdeljevanju javnih sredstev za projekte. Na dolgem seznamu preiskovanih se je februarja znašel tudi Guido Bertolaso, vodja civilne zaščite in deus ex machina reševanja vseh problemov Italije.

Seznam podkupljenihnaj bi bil neskončen

Z odločnimi posegi za odpravo smetarske krize v Neaplju ter učinkovito pomočjo od potresa uničeni l’Aquili je Bertolaso postal nezamenljiv. Utelešal je politiko čudežev premierja Berlusconija. Kot da je superman, se je v javnosti pojavljal v posebni, trenirki podobni uniformi, nikoli v suknjiču in kravati. Vedno v pogonu, vedno z rešitvijo na ustih je dobil krila in prerastel v angela varuha Italijanov. Tako zelo, da mu je premier Berlusconi nameraval zaupati posebno ministrstvo in dodatna, zunaj zakonska pooblastila za realizacijo nujnih javnih del.

Idejo o ministrstvu in privatizaciji italijanske civilne zaščite pa so zaustavile aretacije in razkritje klike, ki je, za to da bi si zagotovila naročila, podkupovala ministre, vladne funkcionarje in lobiste.

Seznam podkupljenih je menda neskončen. Toda del, ki so ga v računalniku Diega Anemona odkrili preiskovalci, Italiji obeta nov potres. V računalniku podjetnika, ki je, kot smo že poročali, ministru Scajoli z 900.000 evri dokupil, nato pa še preuredil 180 kvadratnih metrov veliko stanovanje s pogledom na kolosej, so našli seznam za skoraj štiristo projektov. Gre za prenove, dokupe in vzdrževanja nepremičnin v lasti pomembnih političnih in javnih osebnosti. Med njimi so Guido Bertolaso, Claudio Scajola (zaradi škandala z njegovim rimskim stanovanjem je odstopil), Pietro Lunardi (bivši minister za transport), Nicola Mancino (podpredsednik vrhovnega sveta magistratov) ter Mauro Masi, generalni direktor državne televizije RAI. Vsi naj bi bili prejemniki večjih ali manjših uslug, s katerimi je Anemone sebi in svojim podjetniškim prijateljem pridobival naročila za pomembne posle. Med zadnjimi naročili, ki si jih je podjetniška klika pridobila s podkupovanjem, naj bi bila tudi pripravljalna dela za številne prireditve ob 150. obletnici združene Italije. Proslave, ki so se začele pred tednom dni, bodo trajale vse leto.

Premier ne napada sodnikov

Po nekaterih poročilih je množično razkritje tatvin na račun države užalostilo celo premierja Berlusconija. Kot poroča Correrie della Sera, Berlusconija poleg tega skrbi, da bo preiskava posegla še višje in zamajala njegovo vlado. Italijanski premier pred tednom dni ni mignil s prstom, da bi zaščitil svojega prijatelja in ministra. Z odstopom je Scajola končal svojo politično kariero, je menda dejal Berlusconi. Premier tokrat izjemoma tudi ne napada sodnikov, ki so razkrili sožitje med podkupovalno mrežo podjetnikov, civilno zaščito in visokih vladnih uradnikov.

Prenova treh bivališč in netransparenten nakup vile v prestolnici sta v zadnjih dneh zamajala celo položaj mitičnega Bertolasa, ki še vztraja na položaju šefa civilne zaščite.

"Vlada lahko pade danes ali jutri," trdi Antonio di Pietro, vodja stranke Italija vrednot, ki ima 9 odstotkov glasov italijanskih volilcev. Di Pietro dreza Demokratsko stranko Piera Luigija Bersanija, da naj se podviza in sklene volilna zavezništva, še preden bo izbruhnila vladna kriza. "Vse dokler obstaja Severna liga, ta vlada ne bo padla," je včeraj dejal Umberto Bossi, ki trdi, da bo vlada obstala, četudi bi škandal zajel še kakšnega ministra.