O razlogih, zakaj je Lekarna Ljubljana realizirala skoraj dvakrat več dobička, kot so načrtovali, je vodja prodaje Klavdija Verlak povedala, da so bili "načrti konservativni, vendar po drugi strani realni, saj smo v letni načrt 2009 vračunali na eni strani naraščajoč strošek dela zaradi nove kolektivne pogodbe, na drugi strani pa zniževanje vrednosti lekarniške točke s strani Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS)". Verlakova je dodala, da se je oboje tudi uresničilo, zaradi česar so se osredotočili na druge projekte, kot so kartica zvestobe in ugodnosti za kupce. Lekarna Ljubljana je tako imela 28,5-odstotno rast prodaje blaga brez recepta, blagajno jim je dobro napolnila tudi kartica zvestobe, preko katere so opravili kar 40 odstotkov vsega prometa. "Naši prihodki so se povečevali zaradi rasti prodaje blaga brez recepta. Kartico zvestobe zdaj uporablja že več kot 190.000 naših strank, ki jim je v interesu, da se čim več prometa beleži na njihovo kartico zvestobe, saj s tem dobivajo več ugodnosti. Če bomo strankam ponujali dobre proizvode po dobrih cenah, verjamemo, da bo ta delež še rasel," je na vprašanje, ali so z rezultati kartice zadovoljni, odgovorila Verlakova in dodala, da odzivi strank na kartico zvestobe zelo skrbijo njihovo konkurenco.

Na tako veliko tržno usmerjenost javnega zavoda je med drugimi opozorilo tudi računsko sodišče. Predsednik sodišča Igor Šoltes sicer pravi, da sam presežek zavoda ni nič nenavadnega, sporno pa je lahko, kam gre ta dobiček. "V Ljubljani so namreč presežek prenesli v občinski proračun in postavlja se vprašanje, ali je to zakonito, zato smo ga dali v presojo ustavnemu sodišču," je pojasnil Šoltes.

Predsednik računskega sodišča še poudarja, da osnovni namen javnega zavoda ni ustvarjanje dobička, čeprav nekateri javni zavodi res ustvarijo velike presežke. Pri tem pa je zelo pomembno opredeliti namembnosti javnega zavoda in odgovoriti na vprašanje, ali zavod posluje v pogojih konkurence. "Konkretno Lekarna Ljubljana bi lahko presežek namenila tudi za subvencioniranje cen, da ne bi ljudje izdelkov plačevali le po tržnih cenah," predlaga Šoltes. Na drugi strani pa v Lekarni Ljubljana trdijo, da imajo "že tako ali tako najnižje cene, poleg tega Lekarna Ljubljana ponuja tudi dodatne ugodnosti in brezplačne storitve, ki jih druge lekarne ne". "Subvencioniranja določenih izdelkov si ne predstavljamo, saj bi nas lahko potem kdo obtožil, da izvajamo dumping," je dejala Verlakova.

Kljub opozarjanju lekarniške stroke in računskega sodišča na tržno usmeritev javnega zavoda, ima vodstvo Lekarne Ljubljana težnjo po širjenju lekarn po vsej Sloveniji. Med strateškimi cilji Lekarne Ljubljana je tako 40 odstotkov izdanih receptov na območju celotne države, uvedba najmanj treh novih izdelkov pod lastno blagovno znamko na leto ter s tem rast dobička iz poslovanja in povečevanje donosnosti. Direktor Marko Jaklič namerava ta cilj doseči z lastno veledrogerijo in širokim naborom izdelkov pod lastno blagovno znamko. Verlakova je pojasnila, da so veledrogerijo že ustanovili in pridobili tudi vsa dovoljenja. Na vprašanje, kako so si zamislili njeno poslovanje, je odgovorila, da si želijo doseči stabilen tržni delež. "LL Grosist bo posloval na enak način kot ostale veledrogerije. Z vsemi poslovnimi partnerji, med katere spadajo tudi ostale veledrogerije, imamo odlične poslovne odnose, ki jih nameravamo tudi v bodoče vzdrževati," je zatrdila Verlakova. Neuradno pa je slišati, da veledrogerije vendarle nekoliko skrbi, saj je pričakovati, da bo LL Grosist tisti, ki bo oskrboval Lekarne Ljubljana, kar lahko pomeni nelojalno konkurenco in izpad dohodka za druge veledrogerije.

Na drugi strani pa vodstvo javnega zavoda skrbi upad prihodkov, ker je ZZZS znižala vrednost lekarniških storitev. "Uresničujejo se naša pričakovanja, da je točka ZZZS v tem trenutku bistveno nižja kot lani. Naš zaslužek pri izdaji zdravil na recept znaša manj kot šest odstotkov, kar je po naših informacijah najnižje na svetu in seveda daleč najmanj v državah Evropske unije. To nas seveda zelo skrbi, saj zaradi tega mnoge lekarne, tudi znotraj Lekarne Ljubljana, kljub odličnemu delu zaposlenih ne morejo več poslovati pozitivno," je pojasnila Verlakova.