Kot je pojasnila ministrica, je za anonimno kazensko ovadbo izvedela iz medijev. "Očitno nekdo nima niti toliko poguma, da bi se podpisal pod njo, očitno je bila vložena v zadnjih predinterpelacijskih dneh," je menila Kresalova. Prav tako je dejala, da je policija še ni zaslišala.

Hkrati je ministrica poudarila, da mora policija tudi v primeru anonimne prijave "pregledati in preveriti relevantnost dejstev v njej".

Kresalova je še poudarila, da bo policijska preiskava korektna. "Policija je samostojna pri svojem delu, jaz vanjo ne posegam in ona se ne ozira na to, kaj jaz mislim o kakšni stvari," je dodala.

Na ljubljanski policijski upravi so danes za STA potrdili, da vodijo predkazenski postopek v zvezi najemom prostorov na Dimičevi ulici v Ljubljani za ministrstvo za notranje zadeve (MNZ). Potrdili so tudi, da je bil predkazenski postopek uveden v začetku aprila na podlagi anonimne prijave.

Pahor proti nadaljnjemu sklepanju poslov z Ram Invest

Premier Borut Pahor je pristojnim ministrom naložil, da preverijo pravne možnosti za to, da vlada s podjetjem Ram Invest do konca mandata ne bi več sklepala poslov. Kot je pojasnil na današnji novinarski konferenci po seji vlade, se je za to odločil, ker lastnik podjetja Jurij Pogačar ni dovolil razkritja pogodbe o lizingu za objekt NPU.

"V politiki je kapital, s katerim razpolagaš, zaupanje ljudi. Če ni zaupanja v to, da delate za skupno dobro ali da so vaše odločitve sprejete v dobri veri, potem ni osnovnega instrumenta za ustvarjanje prihodnosti države. To zaupanje je bilo med sredino interpelacijo zoper ministrico za notranje zadeve Katarino Kresal na preizkušnji," je dejal Pahor.

"Sam sem vedel dovolj, da sem tudi na podlagi stvarnih podatkov, poleg vnaprejšnjega zaupanja ministrici Kresalovi, vedel, da ministrica s sklenitvijo pogodbe o najemu prostorov za Nacionalni preiskovalni urad na Dimičevi od podjetja Ram Invest ni oškodovala državnega premoženja in nimam razlogov, da bi dvomil v to, da je zaradi prijateljskih povezav sklenila to pogodbo," je dejal premier. Zato pravi, da nima razlogov, da bi pritrdil opoziciji v njenih kritikah na račun Kresalove.

"A zgodila se je stvar, ki je zame pomembna. Na eni točki razprave je zaradi zmanjšanega zaupanja v izrečene besede samo navajanje mnenj vlade - mene in ministrice - ni bilo dovolj in so poslanci želeli vedeti dejstva," je dejal premier. Ta dejstva pa bi lahko po besedah Pahorja izvedeli le z vpogledom v pogodbo.

Pahor ve za vse podrobnosti pogodbe

Ta pogodba je, kot pravi Pahor, po obstoječem pravu poslovna skrivnost. "Predsednik vlade mora spoštovati pravo, a ima tudi kake druge pravice. Ne bom kršil pravice našega pogodbenika Ram Investa, ki je kljub moji prošnji nasprotoval javnosti pogodbe, čeprav mi je zaupal vse podrobnosti te pogodbe," pravi Pahor.

Poudaril je, da ne želi posegati v Pogačarjeve poslovne interese, "a včeraj je bil ranjen naš politični interes, to je, da ima parlament zaupanje v odločitve vlade".

"Gospod Pogačar se je odločil, da pogodbe ne bo razkril javnosti in s tem ministrici ne da možnosti, da potrdi svoje navedbe. Temu ne morem nasprotovati, a kot predsednik vlade sem ministrom naročil, da v prihodnjih dneh pogledajo pravne možnosti, ki nam dajejo pravico, da iz pogodb preko javnih naročil izločimo Ram Invest kot pogodbenega partnerja pri sklenitvi nadaljnjih pogodb.

"Gre za kulturo pogodbenih partnerjev, ki si morajo zaupati. Včeraj je bil eden od pogodbenih partnerjev - ministrica Kresalova - pod hudim preizkusom njene verodostojnosti, njen pogodbenik pa ni želel razkriti pogodbe, ki bi potrdila njene navedbe. Prav, ima to pravico, jaz pa imam pravico, da kot predsednik vlade preprečim, da bi se to še enkrat zgodilo," je še pojasnil premier.

Kriminalisti preiskujejo najem prostorov za MNZ na Dimičevi

Policijska uprava Ljubljana vodi predkazenski postopek v zvezi najemom prostorov na Dimičevi v Ljubljani za ministrstvo za notranje zadeve (MNZ), so za STA dopoldne potrdili na ljubljanski policijski upravi. Predkazenski postopek je bil uveden v začetku aprila na podlagi anonimne prijave, so na policiji potrdili današnje navedbe brezplačnika Žurnal24.

Viri blizu policije po navedbah Žurnala24 razkrivajo, da prijavitelj ministrici za notranje zadeve Katarini Kresal očita "zlorabo ministrske funkcije, ker naj bi pri najemu prostorov za Nacionalni preiskovalni urad omogočila oškodovanje državnega proračuna". Prijavitelj naj bi tako predlagal preiskavo o tem, kolikšna je razlika med najemnino, ki jo ministrstvo plačuje podjetju Igorja Pogačarja, in mesečnim obrokom lizinga za stavbo na Dimičevi, ki ga je Pogačarju odmerila banka.

Zaradi nadaljnjih postopkov policije in interesa predkazenskega postopka več informacij ne morejo posredovati, so še zapisali na PU Ljubljana.

Z zadevo se ukvarjajo tudi na Komisiji za preprečevanje korupcije. Kot so v odgovoru na vprašanje STA zapisali na komisiji, so prejeli dve prijavi proti MNZ zaradi najema stavbe za Nacionalni preiskovalni urad - eno od teh je podala ena od političnih strank, hkrati pa tudi pobudo MNZ za preučitev te zadeve.

Proti ministrici Kresalovi so prejeli tri prijave, ki se nanašajo na delo v obdobju, ko je bila ministrica. Obenem so letos prejeli še dve prijavi zoper Kresalovo, ki pa se nanašata na zadevo iz obdobja pred funkcijo ministrice, ki so jo v komisiji obravnavali že pred časom in v njej niso ugotovili suma korupcije.

Prijavo suma korupcije in klientelizma podala strank NSi

Iz zunajparlamentarne stranke NSi pa so sporočili, da so prijavo suma korupcije in klientelizma zoper Kresalovo podali oni, in sicer že 17. februarja. Menijo, da je do podpisa pogodbe za najem prostorov na Dimičevi prišlo zaradi osebnih finančnih interesov posameznikov in ne zaradi interesa po kakovostnem delovanju policije. Sum klientelizma se po njihovem pojavlja tudi v primeru vrnitve bulmastifov Saši Baričeviču.