Kot je za STA danes povedal zagovornik Dejan Marković, je vrhovno sodišče v odločbi 7. aprila ugodilo zahtevi za varstvo zakonitosti in jim pritrdilo, da preiskovalni sodnik ni izdal zakonitega sklepa o priporu. Sodniku je vrhovno sodišče naložilo, da v 24 urah popravi sklep, kar je sodnik tudi storil, pripora pa vrhovno sodišče ni odpravilo, je pojasnil Marković.

Prijateljev zagovornik se je tudi na nov sklep o priporu pritožil, vendar je sodnik pritožbo zavrnil. Marković je še napovedal, da bo danes vložil zahtevo za varstvo zakonitosti, odločitev vrhovnega sodišča pa bo najverjetneje znana po prvomajskih praznikih.

"Z ozirom na dejstvo, da se policijski konstrukt zoper mene nadaljuje, in je interes, da ostanem nezakonito priprt vsaj do interpelacije ministrice Kresalove, smatram, da vas je nujno seznaniti z ustavno kršitvijo zoper mene, katero ugotavlja vrhovno sodišče v sodbi o razlogih za moj pripor z dne 7. aprila 2010," v pismu predsednikom republike, DZ, DS in vlade, vrhovnemu in ustavnemu sodišču ter poslanskim skupinam piše Prijatelj.

Po tej razsodbi se kršitve na koprskem sodišču po navedbah priprtega poslanca še bolj intenzivno izvajajo. Kot morebiten vzrok Prijatelj navaja njegovo kritiko, izrečeno v DZ na račun nezakonitega oz. vsaj dvomljivega dela in odločanja sodnikov na koprskem sodišču. Prijavo je podalo več pravnih oseb in odvetnikov, nekdanji predsednik vrhovnega sodišča Franc Testen pa je odredil tudi kontrola nad delom v sodišča v Kopru, je pojasnil.

Prijatelj opozarja, da mora za slehernega državljana in ne samo za poslanca veljati domneva nedolžnosti in mora biti zagotovljena pravičnost sojenja. "V mojem primeru ni tako," je prepričan Prijatelj in se pri tem sklicuje na priložen zapisnik zaslišanja. V njem poslanec opozarja, da se nadaljuje policijski konstrukt, ki je nastal na podlagi lažne prijave Marjana Mikuža.

"V celoti se verjame konstruktu policije, ki je opustila pregon po uradni dolžnosti za več kazenskih ovadb, ki sem jih podal zoper prijavitelja. Prijavitelj je star znanec policije in tudi že večkrat pravnomočno obsojena oseba, ki pa je danes fizično varovana in deluje kot tajni sodelavec policije, čeprav je zoper mene dal kar nekaj krivih ovadb," v pismu, napisanem 16. aprila, in danes poslanem javnosti pojasnjuje Prijatelj.

Priprti poslanec verjame, da ima pravico do branjenja s prostosti, saj priporni razlogi ne obstajajo. Kot je zapisal, je prav zato že več kot mesec dni nezakonito priprt, zaradi česar mu je onemogočeno delo v DZ.

Koprsko sodišče je na zahtevo tožilstva zaradi ponovitvene nevarnosti Prijatelju podaljšalo pripor do 13. maja. Osumljen je kaznivega dejanja izsiljevanja in nedovoljene proizvodnje ter prometa z orožjem ali eksplozivi. Kriminalisti so poslanca prijeli 9. marca, ko je od novogoriškega podjetnika Marjana Mikuža prejel več kot 300.000 evrov. Šlo naj bi za sporne posle povezane s prodajo zemljišča za logistični center Luke Koper, s čemer naj bi družbo oškodovali za 3,8 milijona evrov. Tožilstvo je podaljšanje pripora predlagalo zaradi razširitve preiskave za še dve kaznivi dejanji izsiljevanja.