Država bo zagotovila, da delavci, katerim delodajalci niso plačevali prispevkov za invalidsko in pokojninsko zavarovanje, zaradi tega ob upokojitvi ne bodo prikrajšani, je ponovil Pahor in dodal, da "za naprej uvajamo nove ovire, da bi lahko kdo nezakonito ali pa zaradi malomarnosti ne ravnal protipravno; v tem primeru bo sankcioniran".

Vlada bo po njegovih besedah uvedla možnost, da bodo zaposleni lahko pogledali, ali njihov delodajalec izpolnjuje obveznosti. Strinja se, da je treba tiste, ki kršijo zakon, odkriti in sankcionirati.

Premier je v odgovoru na poslansko vprašanje Mirana Györeka (SNS) glede neplačevanja prispevkov navedel podatke davčne uprave, da je zavod za invalidsko in pokojninsko zavarovanje pobral 97 odstotkov teh prispevkov. "Pogledati moramo, kaj je s temi odstotki, kdo je kriv in kako bomo stvari uredili," pravi in dodaja, da je Slovenija glede na primerljive podatke med uspešnejšimi po pobiranju prispevkov.

Vlada bo sicer počakala na odločitev ustavnega sodišča glede ustavnosti zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju v delu, ki omogoča odlog ali obročno plačevanje prispevkov. "Vlada bo takoj sledila tej odločitvi in jo implementirala," pravi.

Na Györekovo vprašanje glede zaščite delavcev, ki jih najemajo delodajalci v Sloveniji za delo v tujini ter katerim da ne izplačajo plačil v celoti in tudi ne nobenih prispevkov, dejal, da pripravljajo novelo zakona o preprečevanju dela na črno.

Pri tem ima Pahor, kot pravi, dilemo, ki je še ni razrešil, in sicer da bo "to seveda dolgoročno uredilo razmerja med delodajalci in zaposlenimi ter nezaposlenimi, ki delajo na črno, ampak bo prvi učinek, da bo to udarilo po žepih socialno najbolj šibke ljudi".