Ulčar je namreč v tožbi zatrjeval, da država ni dovolj poskrbela za varnost njegove družine, za kar sta odgovorna predvsem policija in tožilstvo. Od države pa je terjal odškodnino, ker naj bi k tragični smrti njegove žene Ljubice Ulčar prispevala vsaj toliko kot zloglasni Plut. Zase in za mladoletna sinova je zahteval okoli 125.000 evrov odškodnine zaradi duševnih bolečin.

Spomnimo, da je Silvo Plut grozovit umor še ne 33-letne Ulčarjeve zagrešil februarja 2006. Zakonca je s sekiro v eni roki in nožem v drugi pričakal v njuni hiši na Dolgem Brdu nad Jančami in ju napadel, takoj ko sta vstopila. Prosila in jokala sta, naj ju pusti pri miru, a ni zaleglo. Najprej ju je zvezal, nato je Ljubici okoli vratu ovil cunjo in ji vozel zatlačil v usta, nato pa začel rezati njena oblačila. Porezal jo je tudi po telesu, jo z brivskim aparatom obril po spolovilu, ob tem pa nenehno grozil, kaj vse ji bo še naredil. Potem jo je odvlekel v kopalnico in jo trikrat zabodel v vrat, medtem ko je Mirku, ki je zvezan ostal v sobi, uspelo razrahljati vezi in uiti gotovi smrti.

Ulčar je v tožbi trdil, da država ni dovolj poskrbela za varnost njegove družine, na kar naj bi opozoril tudi izredni nadzor notranjega ministrstva. Pluta so namreč poznali, saj je že leta 1990 umoril Marjanco Matjašič, ko pa so ga izpustili iz zapora, je novembra 2004 v srbskem Aleksincu zverinsko umoril še 25-letno nosečnico Jasmino Djošić. Slovenija ga Srbiji ni mogla izročiti zaradi svoje zakonodaje, zato je ostal na prostosti, vendar so slovenski organi v tej zadevi zagrešili številne napake, je v tožbi opozoril Ulčarjev pooblaščenec, odvetnik Luka Devjak iz odvetniške družbe Čeferin. Dodal je, da je država dolžna varovati življenja svojih državljanov in da je vedela za umor v Srbiji, a proti Plutu ni ukrepala več kot eno leto, dokler ni prišlo do umora na Dolgem Brdu. Pluta so sicer zaradi krvavega zločina v Aleksincu v Srbiji v odsotnosti obsodili na 40 let zapora, a je 38-letni morilec treh žensk že dva dni zatem v ljubljanskem zaporu naredil samomor.

Kot nam je včeraj povedal Devjak, je višje sodišče zdaj pravnomočno razsodilo, da država po temelju v celoti odgovarja za nastalo škodo. "V nadaljevanju bo moralo tako okrožno sodišče ugotavljati še višino nastale škode, kar pomeni, da bo v denarju ovrednotilo nastalo nepremoženjsko škodo v obliki duševnih bolečin in ugotovilo, kolikšno premoženjsko škodo sta utrpela otroka zaradi izgube preživljanja," pojasnjuje odvetnik.

Višji sodniki so v odločbi med drugim zapisali, da je imela slovenska policija v zvezi z dogodkom v Aleksincu na razpolago dovolj dokazov za ovadbo Silva Pluta, obstajalo pa je tudi dovolj dokazov za odreditev pripora. Ker državni organi v tem primeru niso ravnali s skrbnostjo in v okviru zakonskih pooblastil, je bilo njihovo delovanje nepravilno in neučinkovito, je ocenilo višje sodišče in dodalo, da je država odškodninsko odgovorna za smrt Ljubice Ulčar.