Po pet ur trajajoči predvsem vsebinski razpravi o stanju in prednostnih nalogah v zdravstvu je zanj od 60 navzočih glasovalo 57 poslancev vseh strankarskih barv, razen SNS, ki se je vzdržala.

Marušiča so nekoliko presenetljivo enotno podprli tudi poslanci DeSUS. Pozabili so, kot je dejal poslanec Vasja Klavora, na stare zamere iz prejšnjega mandata, ko je Marušič po tistem, ko je odšel z mesta državnega sekretarja, izstopil iz DeSUS. Če so bili poslanci DeSUS do seje državnega zbora različnih mnenj, so bili včeraj enotni v oceni, ki jo delijo z veliko večino vseh poslancev, da gre za izkušenega in strokovno podkovanega človeka. Z naštevanjem, da je Marušič prehodil pot od splošnega zdravnika, specialista v bolnišnici, predstojnika intenzivne interne medicine, strokovnega direktorja do državnega sekretarja, so se temu stališču pridružili tudi Bojan Kontič (SD) ter poslanci LDS in Zares. So pa pri tem opozarjali, da podpora Marušičevi kandidaturi ne pomeni tudi vnaprejšnje podpore za vsak njegov predlog. Marušiča je podprla tudi poslanska skupina SDS, ker so njegovi pogledi skladni s pogledi SDS.

Poslanci so našli tudi veliko pohvalnih besed za dosedanjega ministra Boruta Miklavčiča. Izjema je bil le Jože Tanko, ki je Miklavčiču v imenu SDS očital, da se je »kot lev« boril za to, da so nekatere nepremičnine po nizkih cenah odkapljale iz zdravstva. Omenjal je mestno otroško bolnišnico, staro pediatrijo, staro psihiatrijo, nepremičnine na Hrvaškem. To velja tudi za prestižno stavbo Inštituta za varovanje zdravja v Ljubljani, ki jo kupuje, tako Tanko, poštni nabiralnik iz Luksemburga, v njej pa naj bi bil hotel, v katerem si je ljubljanski župan zaželel sprejemati goste. Tudi sicer je Tanko, drugače kot drugi, večji del obširne predstavitve stališča SDS do kandidata za zdravstvenega ministra namenil kritiki vlade. Po mnenju SDS je ta razočarala, saj nima nobenih dobrih rezultatov, ampak igra zgolj na všečne medijske učinke. V opozicijski stranki menijo, da bi predsednik vlade moral zamenjati ključna ministra, finančnega in gospodarskega, zaradi afer pa tudi očitno nedotakljive Kresalovo in Zalarja ter Golobiča. Tanko je še ocenil, da so zlasti stališča največje koalicijske stranke o zdravstvu nasprotujoča in »zato zaradi neučinkovitosti koalicije plačujemo visoke davke in visoke obresti«. Kot najlažji izhod iz te krize je ponudil predčasne volitve.

Ta nastop je izzval predsednika vlade Boruta Pahorja, ki je ocene SDS zavrnil. Napovedal je 1,3-odstotno gospodarsko rast, kar je uspeh v primerjavi z Grčijo, Španijo, Portugalsko, Irsko in baltskimi državami. Brezposelnost je dosegla vzdržnih 7,2 odstotka, z rebalansom državnega proračuna bo vlada še bolj skresala javno porabo. Pahor je še napovedal svoje obiske v odboru za obrambo, kjer naj bi se posvetoval, kaj storiti z nakupom oklepnikov patria, v odboru za gospodarstvo bo preverjal svoja stališča o naložbah v proizvodnjo energije, vključno z novo jedrsko elektrarno, v odboru za promet pa velikopotezno modernizacijo železnic, ki naj bi bila trikrat večji zalogaj kot gradnja avtocestnega križa.