Predsednik republike je izrazil tudi zaskrbljenost, saj ocenjuje, "da je vprašanje zakonitosti pri nas izpostavljeno določenim izzivom". Pri tem je dejal, da je treba doseči, da bo vlada v svojem ravnanju "dosledno izkazovala svojo privrženost načelu zakonitosti", zaradi česar je po njegovem potrebno, da se izkristalizira neka odločitev.

Türk je priznal, da s podrobnostmi vseh razprav v sporu sicer ni seznanjen, se pa pridružuje tistim, ki se zavzemajo za to, da bi se ugotovilo, kako je z vprašanjem spoštovanja načela zakonitosti v tem primeru in bi se tako prišlo do razrešitve tega vprašanja.

Predsednik je pozdravil dejstvo, da je vlada pripravila predlog o pokojninski reformi ter to, da se o tem vodi razprava. Ocenjuje, da so stališča sicer še vedno različna, "ampak niso tako zelo vsaksebi, kot bi se zdelo na prvi pogled".

Türk verjame, da v Sloveniji vlada širok konsenz o tem, da je treba razumeti posebni položaj tistih delavk in delavcev, ki so začeli z delom v mladih letih in opravljajo fizično naporna dela. "Mislim, da se razumemo tudi o tem, da je pri starajočem se prebivalstvu treba za dolgoročno prihodnost načrtovati višanje upokojitvene starosti," je dodal.

Znotraj teh parametrov pa predsednik države verjame, da je mogoče najti rešitve, ki bodo omogočale višanje upokojitvene starosti tudi prek finančnih motivacij za dalj časa trajajoče delo oz. da bo sistem bonusov "prepričljiv".

Sicer pa Türk verjame, da bomo glede na višjo raven izobrazbe prebivalstva in kasnejšega vstopanja v delovni proces v Sloveniji postopoma prišli v za zahodno Evropo tipičen položaj, ko se upokojitvena starost giblje okoli 65. leta.

Predsednik Türk se je dotaknil tudi sodelovanja s humanitarnimi organizacijami ter omenil, da so na ponedeljkovem sestanku s predstavniki Rdečega križa in Karitasa ugotovili, da socialna problematika zahteva čim tesnejšo koordinacijo: "Socialni problemi pri nas so resni in govorili smo o tem, da poleg socialnega partnerstva potrebujemo močnejše socialno-humanitarno partnerstvo za naprej," je dejal.

Türk je opozoril, da bo potrebna socialna pomoč ljudem v stiski, prav tako pa bo potrebno okrepiti nevladni sektor. Ob tem je spomnil na zakon o prostovoljstvu, ki se že dalj časa pripravlja v vladnih krogih. "Mislim, da je zaostanek, ki obstaja pri zakonu o prostovoljstvu, problematičen, in bi bil zato, da se dela na njegovi pripravi pospeši," je ocenil Türk. Izrazil je tudi željo, da bi "ustrezni resorji vlade pohiteli s pripravo tega zakona". Obenem pa je predsednik pozdravil iniciativo nekaterih poslancev glede zakona o socialnem podjetništvu.