Kot je poudaril, je poslanska skupina odločitev sprejela v skladu z odločitvijo predsednikov koalicijskih in ostalih parlamentarnih strank, ki so jo dosegli minuli petek na srečanju s premierom Borutom Pahorjem, ko so podprli razpis naknadnega zakonodajnega referenduma. To pomeni, da je sedaj v igri le še naknadni zakonodajni referendum, je dodal.

Na vprašanje, ali se bo danes o tem vprašanju pogovarjal z vodji poslanskih skupin ostalih koalicijskih strank, je dejal, da se bodo danes popoldne sicer sestali na rednem srečanju, da pa ne more potrditi, ali se bodo pogovarjali tudi o odločitvi za umik predloga. Iz strankarskih virov je sicer STA izvedela, da naj bi se o tem danes pogovarjali in da naj bi se srečanja udeležil tudi premier Pahor.

Kontič sicer pričakuje, da bodo s koalicijskimi partnerji v prihodnjih dneh umaknili pobudo za razpis predhodnega referenduma, glede na to, da so takšen interes minuli petek izrazili predsedniki strank in da je bila že novembra lani pobuda vložena v dogovoru s predsedniki strank.

Premier Pahor je minuli petek sklical sestanek s predsedniki parlamentarnih strank, potem ko je koalicija po objavi ocene ustavnega sodišča, da je arbitražni sporazum v skladu z ustavo, ocenila, da predhodni posvetovalni referendum ni potreben. Predlog za njegov sklic so novembra lani vložile poslanske skupine koalicijskih strank, potem ko so opozicijske stranke zaradi nasprotovanja sporazumu napovedovale naknadni referendum, ki je za razliko od predhodnega za vlado zavezujoč.

Vodje poslanskih skupin SD, Zares, DeSUS in LDS so po torkovi objavi pozitivnega mnenja ustavnega sodišča ocenili, da je utemeljen ponovni razmislek o tem, ali nadaljevati s postopkom predhodnega posvetovalnega referenduma, odločitev pa preložili na čas, ko bo znano ravnanje parlamentarnih strank pri ratifikaciji sporazuma v DZ, saj so se želele izogniti razpisu dveh referendumov o istem vprašanju. Premier Pahor je nato za razrešitev tega vprašanja in drugih vprašanj postopka ratifikacije sporazuma v DZ za minuli petek sklical sestanek s predsedniki parlamentarnih strank.

Na njem so dosegli dogovor, da poslancem predlagajo razpis naknadnega zakonodajnega referenduma, pri katerem je sicer stalno vztrajala SLS. Vodje opozicijskih SDS, SNS in SLS pa so po sestanku opozorili, da ostaja odprto vprašanje, s kakšno večino - navadno, kot zagovarja koalicija, ali dvotretjinsko, kot meni opozicija - bo DZ glasoval o ratifikaciji sporazuma. Odprto vprašanje pa ostaja tudi potreba po ustavnih spremembah, če bo arbitražno sodišče sprejelo odločitev, ki ne bo v skladu z ustavo. Zato so izrazili upanje oziroma pričakovanje, da sporazum na referendumu ne bo dobil podpore.

Če bodo poslanske skupine koalicijskih strank iz parlamentarne obravnave umaknile predlog za sklic predhodnega referenduma, naj bi do glasovanja o ratifikaciji arbitražnega sporazuma v DZ prišlo že na aprilski seji, katere dnevni red naj bi določili na kolegiju predsednika DZ 9. aprila. Referendum pa naj bi pripravili v prvi polovici junija.