"Občutek je, da nekateri napačno tolmačijo javni interes in to, kar je interes močne naveze, prodajajo kot nacionalni, državni ali javni interes," je o nasprotovanju občini Ankaran dejal Juri.

Koprska občina, Luka Koper in država že desetletja delujejo kot zaprt sistem, ki se zdaj enotno postavlja proti iniciativi krajanov, opozarja Juri. "Očitno je, da je interes ohranitve delovanja, kakršnega poznamo do zdaj, nad pravico krajanov, da postanejo protagonisti upravljanja prostora, v katerem deluje Luka Koper. To se mi zdi sporno z etičnega in političnega zornega kota," poudarja.

Juri opozarja še na zapete v zvezi z sprejemanjem zakona o ustanovitvi občin ter o določitvi njihovih območij, zaradi česar je bil zamujen 8. marec kot rok, ki ga je za sprejetje zakona predvideval rokovnik. Poslanci bodo o zakonu po skrajšanem postopku odločali v torek, na problematičnost zamude pa je po besedah Jurija opozorila tudi vladna zakonodajno-pravna služba.

Pač pa noveli zakona po Jurijevih besedah ne bo nasprotovala komisija za narodnosti, ki se je v zvezi z ustanovitvijo občine Ankaran sestala danes. Predstavniki italijanske samoupravne narodnostne skupnosti v Kopru novi občini sicer nasprotujejo, ker naj bi poslabšala položaj, ki ga Slovenija zagotavlja pripadnikom italijanske manjšine.

Proti ustanovitvi občine Ankaran se je pretekli četrtek že drugič opredelil koprski mestni svet. Za enotno občino se je pred časom zavzel tudi predsednik uprave Luke Koper Gregor Veselko. V zvezi z zavlačevanjem postopkov ustanavljanja občine Ankaran je prijava prispela tudi na Komisijo za preprečevanje korupcije. Poslanci bodo v DZ o noveli zakona glasovali v torek.