V državnem zboru bodo o tem glasovali že jutri. Ob tem se v državnem zboru odpira vprašanje, ali poslancu Prijatelju kljub verjetni enomesečni odsotnosti iz državnega zbora v začetku prihodnjega meseca izplačati plačo in druge prejemke, ki jih dobivajo poslanci. Pravne podlage za to, da tega denarja poslancu ne bi izplačali, ni, kajti pravice poslancev iz »delovnega razmerja« samo načeloma določa poslanski zakon. Nikjer pa nič ne piše, ali je pripor poslanca šteti za opravičeno odsotnost.
Po pričakovanju se v mandatno-volilni komisiji državnega zbora nihče – tudi član iz SDS Silven Majhenič ne – ni zavzel za to, da bi poslancu SNS Srečku Prijatelju podelili imuniteto in ga tako rešili enomesečnega pripora in nadaljevanja preiskovalnega postopka.

O tem, da se omenjenemu poslancu ne prizna imunitete, mora brez razprave glasovati še državni zbor. Ta se bo, kot so se dogovorili na včerajšnji seji kolegija predsednika državnega zbora, na izredni seji sestal že jutri popoldne. Poleg omenjenega glasovanja o usodi poslanca Prijatelja, se bodo poslanci še uradno seznanili z odstopom kmetijskega ministra Milana Pogačnika ter razpravljali o predlogu skupine koalicijskih poslancev, naj ustavno sodišče, preden sprejmejo akt o razpisu referenduma o zakonu o izbrisanih, ki ga zahtevajo poslanci SDS in SNS, presodi njegove morebitne neustavne posledice.

Mandatno-volilna komisija se ni spuščala v to, ali je Prijatelj kriv očitanih mu kaznivih dejanj izsiljevanja in nedovoljene proizvodnje in prometa z orožjem, ampak je ocenila zgolj to, da državni zbor zaradi enomesečne odsotnosti lahko nemoteno deluje. To naj bi po mnenju predsednika te komisije Dušana Kumra veljalo tudi za delovanje Mariničeve protikorupcijske komisije, v kateri je Prijatelj član. Toda v času poslančeve odsotnosti bo glasovalno razmerje med opozicijo in koalicijo v tej komisiji izenačeno na 3:3, čeprav poslovnik državnega zbora predpisuje, da mora večino v komisiji imeti opozicija.

Toda Kumra in njegovo komisijo čaka precej težja naloga, kot je bilo ugotavljanje primernosti imunitete. Postavlja se namreč vprašanje, ali poslancu Prijatelju, čeprav ga v državnem zboru ne bo cel mesec, izplačati plačo, pavšalni dodatek za delo z volilci na terenu in niz drugih denarnih dodatkov, ki jih prejemajo poslanci. Po zakonu o delovnih razmerjih mu nič od tega ne pripada, toda pravice iz »delovnega razmerja« poslancev določa zakon o poslancih. Bolje rečeno, jih ne določa. Nikjer namreč ne piše, ali gre pripor šteti za upravičeno odsotnost ali ne. Še najbolj elegantna rešitev bi bila, če bi poslancu Prijatelju čas, prebit v preiskovalnem zaporu, šteli za dopust.