Cvikl je po zaslišanju menil, da je od članov odbora dobil korektna in pričakovana vprašanja ter da si je lahko odbor na podlagi njegovih pisnih in ustnih odgovorov ustvaril ustrezno sodbo o tem, ali je neodvisen in dovolj izkušen tehnokrat, da bi lahko bil učinkovit član Evropskega računskega sodišča.

Slovenskega kandidata so na zaslišanju izprašali trije člani odbora za proračunski nadzor: poročevalka za zaslišanje, Španka Ines Ayala Sender iz S&D, Madžar Tamas Deutsch iz EPP in Marta Andreasen iz desne evroskeptične politične skupine EFD. Odbor ima 29 članov, glasovalo jih je 24, za podporo je bila potrebna navadna večina.

Medtem ko so se vprašanja poročevalke in Andreasenove v glavnem nanašala na Cviklove izkušnje, pa ga je poslanec Deutsch, sicer eden od dveh poročevalcev EPP v senci za to zaslišanje, vprašal, ali se mu zdi njegova kandidatura za člana evropskega sodišča ustrezna - glede na to, da leta 2004 ni dobil podpore za predsednika slovenskega računskega sodišča.

Cvikl je poslancu pojasnil, da je šlo takrat za tajno glasovanje, na katerem je bila potrebna absolutna večina, in da je na njem dobil nezaupnico tako levih kot desnih. Razložil mu je tudi, da je nekaj mesecev pozneje na javnem glasovanju o njegovi nadomestitvi Janeza Potočnika, tedanjega ministra za evropske zadeve, dobil zaupnico tako levih kot desnih.

Cvikl je po zaslišanju novinarjem pojasnil, da tega vprašanja ni razumel kot tendencioznega, temveč kot logično vprašanje, na katerega je treba odgovoriti. "Mislim, da gospod poslanec iz sosednje Madžarske preprosto želel odgovor na nekaj, kar je na prvi pogled nejasno," je menil.

Deutsch je slovenskega kandidata na zaslišanju pozval tudi, naj jasno odgovori, ali bo umaknil kandidaturo, če ga odbor ne podpre. Če ne dobim vašega zaupanja, grem nazaj domov, je na to odgovoril Cvikl.

Od evropskih poslancev iz Slovenije - sicer nobeden od njih ni član odbora za proračunski nadzor - se je Cviklovega zaslišanja udeležila le Tanja Fajon (S&D), ki je ocenila, da je bil njegov nastop "kredibilen, da je precej podrobno odgovarjal na vprašanja in upravičil svojo kandidaturo pred poslanci".

Fajonova je tudi menila, da ni prav, da se sliši o poskusih delovanja proti slovenskemu kandidatu znotraj Evropske ljudske stranke (EPP). "Ni prav, da bi slovenske probleme vnašali v zaslišanja za tako pomembne položaje, ko bi morali predvsem presojati o usposobljenosti kandidata," je poudarila.

Viri pri Evropskem parlamentu so sicer danes povedali, da je v ponedeljek v parlamentu zaokrožilo anonimno pismo, katerega vsebina naj bi bila poskus lobiranja proti slovenskemu kandidatu.

Evropski poslanci iz Slovenije, ki so člani EPP, danes niso želeli komentirati tega anonimnega pisma. Pojasnili so le, da niso člani odbora za nadzor proračuna, v katerem je bil danes zaslišan Cvikl, zato danes niso bili prisotni na njegovem zaslišanju in zato se "ne čutijo pristojne in ne želijo dajati izjav v zvezi s tem zaslišanjem".

Poslanec Deutsch pa je na vprašanje, ali je videl to anonimno pismo, odgovoril pritrdilno, vendar podrobnosti ni razkril. Povedal je še, da je on tisti, ki je glasoval proti Cviklu. Na vprašanje, kako je bil obveščen, da Cvikl leta 2004 doma ni dobil podpore, je odgovoril, da je o tem bral v časopisih in da so o tem razpravljali v njegovi politični skupini.

O desetih kandidatih za člane Evropskega proračunskega sodišča, tudi o Cviklu, bo predvidoma prihodnji teden na mini plenarnem zasedanju v Bruslju glasoval še celoten Evropski parlament. Vloga Evropskega parlamenta je sicer le posvetovalna, na koncu odločitev sprejme Svet, v okviru katerega odločajo države članice.