Predsednik Zveze slovenskih organizacij (ZSO) Marjan Sturm je v pogovoru za slovenski program avstrijskega državnega radia ORF ocenil, da, so v Sloveniji očitno nezadovoljni s prerekanjem znotraj manjšine na avstrijskem Koroškem in so se odločili za "pedagoški pristop" ter vsem skrčili sredstva. Sturm ob tem meni, da gre za napačen pristop, saj bi morali ugotoviti, "kdo je kriv za zdrahe".

ZSO bo po Sturmovih napovedih sedaj morala najti koncept, kako finančno preživeti. Opozarja pa, da sledi še razprava o razdelitvi sredstev v sosvetu za slovensko narodno skupnost pri uradu avstrijskega kanclerja.

Tudi predsednik Skupnost koroških Slovenk in Slovencev (SKS) Bernard Sadovnik je prepričan, da so politični prepiri med koroškimi Slovenci bili odločilni za zmanjšanje sofinanciranja. Slovenija naj bi tako želela pokazati, "da ima vajeti v rokah", meni Sadovnik. SKS bo sedaj posebej poudarila obveznost Avstrije za financiranje organizacij slovenske manjšine.

Po oceni predsednika edine slovenske politične stranke na avstrijskem Koroškem, Enotne liste (EL) Vladimirja Smrtnika pomeni zmanjšanje podpor za Politično-upravno akademijo (PUAK) in Slovenski informacijski center (SIC), ki sta blizu EL, "hudo zarezo, ki bo imela precejšnje posledice". Smrtnik upa na veljavnost nedavnega dogovora z ministrom za Slovence v zamejstvu in po svetu Boštjanom Žekšem, da naj bi PUAK in SIC obravnavali drugače kot preostale politične organizacije koroških Slovencev, in da "naj bi se vendarle našla sredstva".

Krčenje sredstev bi lahko prizadelo izdajanje slovenskih in dvojezičnih občinskih glasil, ki jih izdajo posamezne občinske frakcije EL, meni njen predsednik. Smrtnik še upa, da bo odločitev urada "zdramila politične strukture", vseeno pa se mu zdi nerazumljivo, da se črta vsevprek. Manjšina namreč potrebuje močno "politično hrbtenico, sicer ji grozi folklorizacija", je Smrtnik dejal po pogovoru za slovenski spored ORF.

Narodni svet koroških Slovencev (NSKS) pa doslej še ni zavzel uradnega stališča. Njegov predsednik Karel Smolle je za STA napovedal, da bo organizacija sprejela odgovor na seji predsedstva ter da bo "na politično dejanje sledil politične odgovor".

Urad vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu je letošnje sofinanciranje političnih organizacij slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem zmanjšal za dobrih 40 odstotkov. NSKS, ki je po lanskem razpisu prejel 130.000 evrov, bo letos dobil le še 77.600 evrov, ZSO bo prejel 77.000 evrov namesto lanskih 120.000 evrov, SKS pa namesto 50.000 evrov letos 33.900 evrov.