Varuhinji zaupajo bolj kot zastopnikoma

Prve primerjave podatkov kažejo, da v Mariboru in širši okolici bolniki Magdi Žezlina zaupajo bolj kot zastopnikoma na zavodu za zdravstveno zavarovanje, ki ju je uvedel zakon o bolnikovih pravicah. "Sprva so se nekateri spraševali, zakaj sploh še potrebujemo varuhinjo v Mariboru. Ampak se je pokazalo, da sta oba zastopnika lani decembra v tem časa obravnavala skupaj približno 50 prijav, jaz pa sem v istem času naštela več kot 70 bolnikov," je opozorila včeraj.

V celotnem lanskem letu je varuhinja obravnavala 430 zadev, kar je manj kot v letih poprej. To zmanjšanje ni bilo povezano z manj problemi bolnikov, temveč je bilo posledica odsotnosti Majde Žezlina zaradi zdravstvenih težav in porodniškega dopusta njene pravnice. V osmih letih delovanja je varuhinja obravnavala 5184 zadev. Največ pritožb in pripomb imajo bolniki zaradi neprimernega odnosa zdravnikov in zdravstvenega osebja do bolnikov ter zaradi komunikacijskih zapletov z njimi. "V zdravstvu žal niso vsi zmožni empatije in vživljanja v stisko bolnika," ugotavlja varuhinja.

Zdravstvo bi potrebovalo več denarja, ne pa manj

Kako pa komentira varčevalne ukrepe, ki jih bo v letošnjem finančnem načrtu izpeljal ZZZS? "Dobila sem kurjo polt," je odgovorila Magda Žezlina, ki že nekaj časa opaža, da v Sloveniji upada možnost uveljavitve pravic bolnikov, ki izhajajo iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. "Vsi ukrepi imajo namen samo prihraniti denar, ne glede na to, kako bo to vplivalo na bolnike. Zdravnikov in sester je že zdaj premalo, zato bi zdravstveni sistem potreboval več denarja, ne pa manj," je dodala.