Kot je ocenila, bo Rasmussenov današnji govor zagotovo poskrbel za zaskrbljenost in izzval odzive nekaterih akterjev. S trditvijo, da se mora obramba zavezniškega prostora začeti izven meja zavezništva, je generalni sekretar na primer ujezil predvsem Rusijo, ki se je na njegove besede danes že kritično odzvala, je povedala Jelušičeva.

Rusija je bila poleg tega kritična tudi do ideje, da Nato "razmišlja lokalno in deluje globalno". Če namreč Nato razmišlja lokalno, to po pomeni, da skrbi predvsem za varnost svojih 28 držav članic. Ker pa te države nimajo večine niti v ZN niti v Ovseju, ni prav, da delujejo globalno.

Kot zanimivo in odmevno je Jelušičeva izpostavila tudi oceno Rasmussena, da mora Nato postati forum za razprave o varnostnih izzivih svetovnih razsežnosti. Nekateri bi lahko namreč to razumeli kot napoved, da želi Nato prevzeti naloge, ki pripadajo Ovseju in predvsem ZN. Rasmussen je ob tem sicer jasno poudaril, da Nato nikakor ne želi biti tekmec ZN.

Generalni sekretar Nata je poleg tega spregovoril o pomenu krepitve odnosov zavezništva z drugimi državami in mednarodnimi organizacijami. Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP je na osnovi napak, storjenih v Afganistanu, posebej izpostavil nujno krepitev vezi z državami, kot so Kitajska, Indija in Pakistan, pa tudi Rusija.

Na velik pomen regionalnega sodelovanja je v svojem nastopu na popoldanski okrogli mizi o Afganistanu, na kateri so med drugim nastopili visoki predstavniki ZDA, Velike Britanije in Pakistana, po besedah Jelušičeve opozoril tudi afganistanski predsednik Hamid Karzaj. Kot je spomnila ministrica, na Zahodu pogosto pozabljamo na veliko finančno in politično podporo Afganistanu s strani držav, kot so Pakistan, Indija in Japonska.

Karzaj je znova spregovoril tudi o svojem načrtu za integracijo in spravo z zmernimi uporniki ter opozoril na pomen krepitve varnosti civilnega prebivalstva v Afganistanu. Jelušičeva, ki se je v soboto osebno sestala s Karzajem in mu predstavila vojaško in civilno delo Slovenije v Afganistanu, je iz njegovega današnjega nastopa sicer posebej izpostavila njegove besede o pomenu varovanja pravic žensk, še zlasti njihove pravice do dela in političnega udejstvovanja.

Glede vprašanja novega strateškega koncepta je Rasmussen po besedah slovenske ministrice danes poudaril, da temelji zavezništva ostajajo enaki, da pa se spreminjajo sredstva in metode za njihovo doseganje. Z velikimi statičnimi vojskami se namreč ni mogoče boriti proti teroristom, računalniškim hekerjem in grožnjam, kot so podnebne spremembe.

Beseda je sicer znova nanesla tudi na nedavno uspešno akcijo reševanja ladje Splošne plovbe iz rok piratov v Adenskem zalivu, v kateri so sodelovale danske, indijske, ruske in francoske sile. Ta akcija je namreč pokazala, kako pomembno je, da znamo povezati in uskladiti sile različnih držav in mednarodnih organizacij, je za STA še dejala Jelušičeva ob koncu tridnevne varnostne konference v Münchnu.