Kot je pojasnil na novinarski konferenci, se je kandidatka za komisarko za odstop odločila, ker ni več prenesla pritiska nanjo, ki je tudi omadeževal njeno čast.

Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je sporočil, da mu je bolgarski premier Bojko Borisov za novo komisarsko kandidatko iz Bolgarije že predlagal sedanjo podpredsednico Svetovne banke Kristalino Georgievo. Napovedal je, da se bo v najkrajšem času sešel s predlagano kandidatko in dodal, da se mora proces potrjevanja nove komisije nadaljevati in v najkrajšem možnem času tudi zaključiti.

Z odstopom Želeve je postalo jasno, da evropski poslanci o celotni ekipi Portugalca Barrosa ne bodo odločali 26. januarja, kot je bilo sprva predvideno. Daul je izrazil upanje, da bo parlament o novi komisarski ekipi odločal čim prej, po možnosti že na februarskem plenarnem zasedanju v Strasbourgu.

Evropski poslanci so Želevi na zaslišanju pred tednom dni očitali, da je pri prijavi svojih poslovnih interesov in dejavnosti lagala, konkretno o svojih vezeh s podjetjem Global Consult. Več jih je tudi menilo, da kandidatka ni primerna za položaj evropske komisarke za humanitarno pomoč in krizno odzivanje.

Politična skupina socialistov in demokratov (S&D), iz katere so prišle najostrejše kritike Želeve, meni, da je bil odstop Želeve "predvidljiv in neizogiben". "Njena odločitev o odhodu je najboljša rešitev za vse, vključno z njo," je v Strasbourgu dejal vodja S&D Martin Schulz. Ob tem je obžaloval način, na katerega je EPP vztrajno zagovarjala komisarsko kandidatko, čeprav se na zaslišanju ni dobro odrezala.

V EPP so medtem izrazili nezadovoljstvo z nekaterimi drugimi komisarskimi kandidati. Daul je na novinarski konferenci izpostavil visoko zunanjo predstavnico EU in prvo podpredsednico Evropske komisije Catherine Ashton, ker po katastrofalnem potresu na Haitiju pred tednom dni še ni obiskala prizadetih območij. "To se mi zdi nesprejemljivo," je poudaril.

Največja politična skupina v Evropskem parlamentu je kritična tudi do kandidata za evropskega komisarja za medinstitucionalne odnose in upravo Maroša Šefčoviča, in sicer zaradi njegove izjave pred petimi leti, da Romi izkoriščajo slovaški socialni sistem. Šefčovič se je na ponedeljkovem zaslišanju branil, da so besede iztrgane iz konteksta, da nima protiromskih občutkov ter da si je vedno prizadeval za Rome in za njihovo dobrobit in sodeloval z njimi. V EPP vztrajajo, da nekdo, ki daje take izjave, ni primeren za predlagani položaj. Šefčovič je sicer že zdaj evropski komisar za izobraževanje, potem ko je na tem položaju lani naslenil rojaka Jana Figla.

Tokrat ni prvič, da prihaja do zapletov glede nove Evropske komisije. Barroso je moral leta 2004 umakniti svojo prvo ekipo komisarjev, ker je večina evropskih poslancev nasprotovala desnosredinskemu italijanskemu kandidatu Buttiglioneju zaradi njegovih spornih stališč do homoseksualcev, priseljencev in žensk. Evropski parlament lahko sicer zaradi enega zanj neprimernega kandidata zavrne celotno komisijo.