Stela Božič

"Pred božično-novoletnimi prazniki vedno kupim nekaj božičnih zvezd. Ko jih prinesem domov, jim pričnejo odpadati listi. Kaj naj naredim, da se to letos ne bo ponovilo?" je našega kmetijskega strokovnjaka vprašal eden izmed bralcev. Vprašanje je v teh dneh, ko čedalje več domov krasijo božične zvezde, več kot aktualno.

A preden poiščemo odgovor, poglejmo nekaj splošnega o tem sezonskem okrasu. Božična zvezda je rastlina, ki je najbolj priljubljena v decembrskem času in se jo pogosto povezuje z božičem. Ovršni listi so različnih barv: rdeče, pastelno rdeče, belo-zelene. Vsako leto razvijejo nekaj sort z novimi odtenki. Slabo opazni cvetovi se pojavijo pozno jeseni in trajajo do zgodnje zime. Sicer gre za rastlino, ki izvira iz Mehike. Imenujejo jo tudi poinsetta, saj se je po svetu razširila po zaslugi ameriškega veleposlanika v Mehiki Joela Robertsa Poinsetta. Ta jo je leta 1828 prinesel v Združene države Amerike, obenem pa poslal tudi različnim botaničnim vrtovom po svetu. Čudoviti cvetovi - čeprav ne gre za cvetove, temveč za v rdeče pobarvane liste, ki ščitijo drobceni in neugledni rumenkasto-zeleni cvet - z rdečo barvo simbolizirajo krščanski praznik, zelena barva pa napoveduje prebujanje narave in zmago nad temo. Enaindvajsetega decembra se namreč začne daljšati dan.

Raste naj na svetlem prostoru pri temperaturi, ki ni nižja od 16 stopinj. Zalivamo jo previdno. Med enim in drugim zalivanjem naj se zemlja posuši. Enkrat tedensko jo zalijemo z razredčenim gnojilom.

In zdaj k vprašanju. Vzroka za odpadanje listov z lončnic, potem ko ste jih prinesli domov, sta lahko dva. Rastline so bile lahko skladiščene v neprimernih razmerah. Lončnice kupujmo v trgovinah, ki so primerno urejene in pravilno skrbijo za rastline. Trgovina naj ima ločen prostor, namenjen rastlinam. V njem mora biti primerna temperatura. Ne smemo čutiti prepiha.

Drugi vzrok je, da so rastline doživele šok med transportom iz trgovine do vašega doma. Čas, ko so temperature nizke, ni najbolj primeren za nakup lončnic. Ko rastline nesemo iz trgovine do avtomobila, doživijo temperaturni šok. Zato jih moramo dobro zaščititi s papirjem, da do njih ne pride hladen zrak. Tudi v avtomobilu naj ne bodo predolgo, če je v prtljažniku zelo hladno. Raje jih postavimo na zadnjo klop v toplo kabino.

Pa še nekaj je zelo zanimivo. V javnosti, predvsem v ZDA, še danes velja zmotno mnenje, da je božična zvezda strupena. Izvor za to gre morda iskati v tem, da je večina rastlin iz njenega rodu strupenih, ter v tem, da njeno ime v angleščini (poinsettia) zveni podobno kot beseda strup (poison). Napačno pojmovanje se je razširilo z urbano legendo leta 1919, ko naj bi dveletni otrok umrl po tem, ko je zaužil list božične zvezde. Resnica je, da je rastlina le rahlo strupena, za smrt pa bi moral otrok pojesti okoli 600 listov rastline. Res pa je rastlina neprimerna za osebe, alergične na lateks.

Glede na čas cvetenja je božična zvezda rastlina kratkega dne. To pomeni, da se ji cvetovi in ovršni listi začnejo razvijati šele, ko se skrajša čas dnevne osvetlitve. Za cvetenje potrebujejo osem tednov dolgo obdobje, v katerem traja dnevna osvetlitev deset ur ali manj. Rastline moti celo ponoči prižgana luč. Če torej želimo, da bo zacvetela okoli božiča, poskrbimo, da jo imamo osem tednov prej na svetlobi največ deset ur, preostali čas pa v temnem prostoru.

Mnogi si želijo, ne samo zaradi varčevanja, letošnjo božično zvezdo ohraniti še za prihodnje leto. Želijo doživeti zmago, da se tudi njihova rastlina začne iz zelene preoblačiti v rdečo barvo. A za to je potrebnega kar nekaj truda. Prvi nasvet pravi, da moramo po zalivanju odliti vso vodo iz podstavka, voda za zalivanje pa mora biti topla - dve stopinji toplejša od temperature zraka v prostoru. Tako bo naša zvezda lepa do aprila, ko jo moramo presaditi v večjo posodo, maja pa jo nesemo na odprto in začnemo tedensko dohranjevati z gnojilom za cvetoče rastline. Če želimo, da bi rastlina razvila več vejic, moramo konec maja skrajšati poganjke. Septembra rastlino prinesemo v hišo in jo začnemo zatemnjevati. Od 15. septembra do 10. oktobra mora imeti rastlina 14 ur teme - a nikar ne "urejajte" tega s prižiganjem in ugašanjem luči. Rastlino preprosto pokrijte s kartonsko škatlo primerne velikosti. Zatemnjevanje namreč pospeši razvoj cvetnega hormona. Tako boste ob letu osorej slavili svojo vrtnarsko zmago.