Imenovanje novih članov programskega sveta je potrebno zato, ker 11. januarja prihodnje leto poteče mandat polovici od 16 članov programskega sveta RTV, ki jih v svet predlagajo poslušalci, gledalci, organizacije in društva. Zakon o radioteleviziji Slovenija sicer določa, da mandat članov programskega sveta traja štiri leta, vendar hkrati tudi pravi, da se polovica od sicer 16 članov, ki jih v svet predlagajo poslušalci, gledalci, organizacije in društva, zamenja vsaki dve leti.

Mandat se izteče tudi po petim članov programskega in nadzornega sveta, ki jih DZ imenuje na predlog političnih strank.

Mandatno-volilna komisija je zato oktobra objavila javni poziv za predlaganje kandidatov za programski svet, ki jih predlagajo gledalci in poslušalci. Poslanske skupine je tudi pozvala, naj predlagajo kandidate za po pet članov programskega in nadzornega sveta. Rok za predlaganje kandidatov je bil 12. november.

Predloge kandidatov na javnem pozivu so sicer lahko posredovali gledalci in poslušalci RTVS, univerze in fakultete, društva in druge organizacije civilne družbe. Za osem mest v programskem svetu je prispelo 34 prijav, od tega je bilo pet nepopolnih. Člani mandatno-volilne komisije bodo tako odločali med 29 kandidati za nove programske svetnike.

Med popolnimi prijavami najdemo likovnega kritika Aleksandra Bassina (na predlog Društva likovnih umetnikov Ljubljana), vodjo festivala Druga godba Bogdana Benigarja (predlaga ga direktor Cankarjevega doma Mitja Rotovnik), upokojenega novinarja Gojka Bervarja (na predlog Društva novinarjev Slovenije), zdravnika Alojza Ihana (na predlog Zdravniške zbornice Slovenije), novinarja Primorskih novic Tina Mamića in nekdanjega odgovornega urednika STA Boruta Meška (oba na predlog Združenja novinarjev in publicistov), kulturnega delavca Sergija Pelhana (na predlog Slovenske izseljenske matice) ter tajnika Islamske skupnosti v RS Nevzeta Porića.

Poslanske skupine pa so v programski svet RTVS predlagale študenta Matevža Casermana (SDS), politologa Jerneja Pikala in direktorja Knjižnice Velenje Vlada Vrbiča (oba predlaga SD), umetnostnega zgodovinarja Petra Pavla Klasinca (SLS) ter publicista Igorja Vidmarja (Zares).

V nadzorni svet pa poslanske skupine predlagajo direktorja Diners cluba Antona Horvatiča (LDS), pravnik Miho Kluna (SDS), strokovnega sodelavca v Nuku Lenarta Šetina in ekonomista Marka Laznika (SD) ter upokojenko ekonomistko Amalijo Lukner (Zares).

Predloge vseh kandidatov bo mandatno-volilna komisija uskladila na seji v četrtek, nato pa jih posredovala v imenovanje državnemu zboru. Ta naj bo o imenovanju 13 članov programskega in petih članov nadzornega sveta RTVS odločal na decembrski seji, ki se začne 14. decembra.

Programski svet RTVS je bil ustanovljen januarja 2007, potem ko je bil na referendumu septembra 2005 potrjen novi zakon o RTVS. Na javni poziv je tedaj mandatno-volilna komisija prejela kar 213 prijav. V tem času se je sicer sestava programskega sveta nekoliko spremenila, saj so iz njega protestno odstopila nekateri člani, med njimi Spomenka Hribar, Tanja Lesničar Pučko Vlado Miheljak, Boris Vezjak in Jože Snoj.

Programski svet RTVS sicer šteje 29 članov. Pet jih na predlog političnih strank imenuje državni zbor, po enega člana italijanska in madžarska narodna skupnost ter Slovenska akademija znanosti in umetnosti. Dva člana imenuje predsednik republike na predlog registriranih verskih skupnosti, tri pa izvolijo zaposleni v zavodu. Državni zbor na predlog gledalcev in poslušalcev, univerz, društev in drugih organizacij civilne družbe imenuje še 16 članov programskega sveta.

V programski svet so lahko imenovane osebe, ki lahko s svojim znanjem, ugledom oziroma dosežki na kulturnem, izobraževalnem ali kateremkoli drugem področju družbenega življenja pripomorejo k dobremu delovanju in krepitvi ugleda javne radiotelevizije, tako v Sloveniji kot v tujini.

Pri imenovanju članov programskega sveta veljajo določene omejitve. Za člana ne morejo biti imenovani tisti, ki so oziroma so bili v obdobju petih let pred imenovanjem: člani organov političnih strank, poslanci, člani državnega sveta, župani, ustavni sodniki, ministri, državni sekretarji in drugi funkcionarji v državnih organih, generalni direktorji, generalni sekretarji, predstojniki organov v sestavi ministrstev in vladnih služb, direktorji direktoratov, načelniki upravnih enot ter direktorji oziroma tajniki občinske uprave, evropski poslanci ter uslužbenci in funkcionarji v organih EU. Enaka omejitev velja pri predsedniku republike in vlade.

Programski svet ima pristojnosti predvsem s področja programov in zastopa interese javnosti. Svet imenuje in razrešuje generalnega direktorja, k ostalim imenovanjem direktorjev pa daje le soglasje. Soglasje daje tudi k statutu zavoda, k finančnemu načrtu pa zgolj mnenje. Sicer pa sprejema programske standarde in programske sheme ter obravnava pripombe in predloge poslušalcev in gledalcev.