O sedežu Agencije za sodelovanje energetskih regulatorjev (Acer) bodo danes na večerji v Bruslju po načrtih predsedstva EU odločali in predvidoma tudi odločili ministri EU, pristojni za energijo, med njimi minister za gospodarstvo Matej Lahovnik. To je politična odločitev, ki se sprejema s konsenzom, tako da ji na koncu nobena država ne sme nasprotovati.

Prvo glasovanje o sedežu Acerja je bilo junija, ko je Slovenija po navedbah diplomatskih virov pri EU dobila največ, deset glasov, Slovaška osem, Romunija pa sedem. Tedanja in sedanja predsedujoča EU, Češka in Švedska, nista glasovali. Ker države niso imele mandata za izstop iz tekme, so se ministri tedaj strinjali, da odločitev sprejmejo julija.

Vendar pa ponovnega glasovanja o sedežu Acerja nato julija ni bilo. Romunija namreč še vedno ni bila pripravljena izstopiti iz bitke; neuradno zato, ker je čakala na svoje novembrske predsedniške volitve. So se pa takrat ministri dogovorili, da bo odločitev sprejeta najpozneje decembra z glasovanjem po načelu izločanja do zmagovalca.

Nobena od kandidatk za sedež Acerja sicer še nima nobenega sedeža od približno 35 evropskih agencij, ki so večinoma porazdeljene med stare članice EU, priborile pa so si jih tudi že tri novinke: Poljska, Litva in Madžarska. Kandidatura Slovenije sicer od začetka velja za strokovno najboljšo, a takšne odločitve so običajno politična trgovina.