Eberhard se je na evropsko sodišče februarja 2005 obrnil v skladu s členom osem Evropske konvencije o zaščiti človekovih pravic in temeljnih svoboščin, ki govori o pravici do spoštovanja zasebnega in družinskega življenja. Slovenskim oblastem je očital, da mu niso zagotovile stikov z njegovo hčerko, do katerih je bil upravičen v skladu z upravnim postopkom. Pritožil se je tudi zaradi večletnih zamud v sodnih postopkih glede skrbništva in stikov.

Sodišče v Strasbourgu je razsodilo v prid tožnika in ob tem med drugim spomnilo na dolžnost nacionalnih organov, da sprejmejo vse potrebne korake, da staršem v najkrajšem možnem času zagotovijo stike z otroki, do katerih so upravičeni. Kot so izpostavili v Strasbourgu, je čas pri tem ključnega pomena, saj lahko pride v primeru zamud do nepopravljivih posledic v odnosu med starši in otroci, ki ne živijo skupaj.

Ker slovenski organi te svoje dolžnosti niso izpolnili - postopki glede pravice do stikov in skrbništva so se vlekli več let, medtem pa tožnik Ivan Eberhard kar štiri leta s svojo hčerko ni imel skorajda nobenih stikov - je evropsko sodišče razsodilo v korist tožnika, slovenski državi pa naložilo, da mu izplača 7500 evrov odškodnine ter 3000 evrov za povrnitev stroškov.

Hkrati z razsodbo je sodišče danes objavilo tudi povzetek spora med Ivanom Eberhardom in njegovo nekdanjo soprogo M.E. Slednja je tožnika zapustila leta 2001, ko je imela njuna hčerka štiri leta. Potem ko se je skupaj s hčerko izselila iz stanovanja, v katerem so dotlej živeli, je vložila zahtevo za ločitev.

Po končanem upravnem postopku je imel tožnik od oktobra 2002 pravico s hčerko preživeti štiri ure tedensko, vendar pa mu M.E. tega ni omogočila in mu je preprečevala vsak stik z otrokom. Z zahtevo, da se uveljavi odredba o stikih, se je Eberhard na pristojno upravno enoto obrnil večkrat, prvič že novembra 2002. Ta je sicer odločila njemu v prid in bivši soprogi večkrat naložila plačilo globe, a v praksi se ni zgodilo nič.

Že junija 2001 je sicer sodišče M.E. dodelilo najprej začasno, nato pa februarja 2002, ko je ločitev postala veljavna, še stalno skrbništvo nad hčerko. Ker mu niso bili omogočeni stiki s hčerko, je Eberhard junija 2003 sprožil postopek za predodelitev skrbništva njemu, obenem pa za obdobje do izreka razsodbe zahteval začasno skrbništvo.

Zaradi nesodelovanja M.E. s sodiščem je to za odločitev o začasnem skrbništvu potrebovalo kar tri leta, nakar je prošnjo očeta zavrnilo, mu pa je dodelilo pravico, da s hčerko preživi eno popoldne na teden, vsak drugi konec tedna ter del počitnic. Spor glede skrbništva je bil nato dokončno razrešen januarja 2008, ko sta sprti stranki vendarle dosegli dogovor o stikih očeta s hčerko in ustavili vse postopke pred slovenskimi sodišči.