Večmesečno preiskavo, med katero so poleg klasičnih ukrepov uporabili tudi prikrite preiskovalne ukrepe, so celjski kriminalisti začeli že junija. Kmalu so ugotovili, da slovenski del dobro organizirane skupine vodita 33-letnik z območja Slovenskih Konjic in 36-letnik s celjskega območja, ki se drugače ukvarjata z avtoprevozniško dejavnostjo, njuni posli pa so povezani predvsem s prevozom blaga iz Evropske unije v Albanijo in nazaj v EU. Preiskava jih je pripeljala tudi do 25-letnega voznika tovornjaka iz Maribora, zaposlenega v podjetju Konjičana, ki je po navodilu svojega delodajalca 13. julija s tovornjakom za prevoz živine odpotoval na Madžarsko, kjer je natovoril govedo. Živino je odpeljal v Albanijo, kjer se je po raztovarjanju goveda dobil s člani kriminalne skupine iz Črne gore in Albanije. Blizu Skadra so v dvojno dno vlečnega in priklopnega vozila natovorili 239 paketov z drogo, v katerih je bilo skupno 291 kilogramov konoplje. Mariborčan je nato krenil nazaj proti Sloveniji, vendar ni prišel daleč, saj so ga 18. julija sredi noči, ko je na mejnem prehodu Debeli Breg čakal na izstop iz Črne gore, prestregli policisti. Zasegli so mu mamila in ga aretirali, na višjem sodišču v Podgorici pa je že bil obsojen na pet let življenja za rešetkami, čeprav zaporna kazen še ni pravnomočna.

Po ugotovitvah policistov je Mariborčan drogo tihotapil po izrecnih navodilih svojega šefa, lastnika avtoprevozniškega podjetja iz Slovenskih Konjic. Ta je prevoze organiziral s pomočjo s 36-letnega Celjana, ki je imel na skrbi predvsem dogovarjanje s člani združbe iz Črne gore in Albanije. Da je posel gladko tekel, je namreč ob dneh, ko so načrtovali prevoze prepovedane droge, večkrat odpotoval v Albanijo. Naloge v tihotapski navezi so bile jasno razdeljene, ob tem pa so člani skupine veliko pozornosti posvetili tudi onemogočanju preiskovalcev, ugotavljajo policisti.

Kljub temu so dejavnost mednarodne združbe razkrinkali in s tem samo slovenskemu delu kriminalne naveze onemogočili zaslužek v višini okoli 900.000 evrov. Celjski policisti so preiskavo končali z vložitvijo kazenskih ovadb zaradi neupravičene proizvodnje in prometa z mamili proti obema lastnikoma avtoprevozniških podjetij. Pred koncem preiskave so pri 33-letnem Konjičanu opravili tudi hišno preiskavo, med katero so našli tri vojaške ročne bombe M75 in M52, s čimer si je prislužil še ovadbo zaradi nedovoljene proizvodnje in prometa z orožjem ali eksplozivom. Ali bo Konjičan na sojenje počakal za rešetkami pripora, pa še ni jasno, saj včeraj odločitev preiskovalnega sodnika o tem še ni bila znana.