Zakon o političnih strankah v 21. členu med drugim prepoveduje pridobivanje sredstev iz tujine, navajajo v stranki. SDS po njihovem spoštuje veljavno zakonodajo, iz letnih finančnih poročil, ki jih stranka oddaja in ki jih pregleda računsko sodišče, je tudi razvidno, da nakazil iz tujine ni bilo.

V stranki so tudi presenečeni nad izjavami "predsednika računskega sodišča in nekdanjega vidnega funkcionarja LDS Igorja Šoltesa, ki pravi, da ni nujno, da stranka prikaže vsa sredstva, ki jih je uspela pridobiti". Če bi SDS prejela sredstva iz tujine, bi moralo računsko sodišče to ugotoviti, saj gre za glavnega nadzornika financiranja političnih strank, so prepričani.

"Dejstvo, da je imela SDS največ dolga ravno po lanskih državnozborskih volitvah, pove vse," navajajo v SDS, kjer zavračajo tudi kakršno koli povezanost z brezplačniki. Bolj je po njihovem zanimiva povezava "med časnikom Delo in stranko SD, saj je bilo uredništvu Dela dokazano naročeno, naj podpirajo Pahorja in rušijo Janšo".

V SDS si tudi želijo, da se preiskava že enkrat zaključi, ne pa, da jo glavni preiskovalci vsakič, ko se oglasijo, premaknejo za več mesecev vnaprej. "Nadaljevanje sage o Patrii pa lahko glede na zadnje napovedi Björkqvista pričakujemo pred lokalnimi volitvami, kar postaja že slovenska politična folklora," so še zapisali v SDS.

Černač: SDS nikoli ni prejela denarja s Finske ali od kod drugod iz tujine

Poslanec SDS Zvonko Černač je v zvezi s tem danes zatrdil, da SDS nima nič s Patrio, da nikoli ni prejela nobenega denarja s Finske ali od kod drugod iz tujine. "Zakon o financiranju strank je jasen. Stranke ne smejo dobivati denarja iz tujine," je dejal. Revizijo nad poslovanjem po njegovih besedah opravlja računsko sodišče in opravilo jo je tudi pri SDS.

"SDS ničesar ne prikriva," je zatrdil Černač in omenil še, da so v lanski kampanji za državnozborske volitve beležili poslovanje z izgubo. "Gre za čista natolcevanja, ki jih je, kot vidim, demantiral tudi Björkqvist," je še povedal poslanec SDS. Černač je vnovič zanikal tudi kakršno koli povezanost z brezplačniki, je pa po njegovih besedah "kakšna druga stranka verjetno res povezana - ne s kakšnim brezplačnikom, ampak tudi s kakšnim 'plačnikom'".

Iz skupine državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala pri vrhovnem državnem tožilstvu so za STA v zvezi s pisanjem časnika sporočili, da "višja državna tožilka, ki na slovenski strani vodi skupno preiskovalno skupino in ki v predkazenskem postopku sodeluje s slovensko in finsko policijo, intenzivno deluje v predkazenskem postopku in s potrebno strokovnostjo in profesionalnostjo opravlja svoje delo".

Na vprašanje, ali drži, da ima vrhovno državno tožilstvo podatke o tem, da se podkupnine finske Patrie niso stekle v žep Janeza Janše, temveč v SDS, so še zapisali, da predkazenski postopek, v katerem se nahaja zadeva Patria, ni javen. Slovensko tožilstvo o njem ne daje vsebinskih informacij, ker skladno z zakonom ravna v interesu postopka, varstva zasebnosti in zaščite morebitne tajnosti, so še sporočili iz skupine državnih tožilcev.

Policija v zadevi Patria nadaljuje s kriminalistično preiskavo

V službi za odnose z javnostmi pri policiji pa so za STA pojasnili, da policija v zadevi Patria nadaljuje s kriminalistično preiskavo, v kateri intenzivno in prednostno izvaja vse potrebne operativne aktivnosti, tudi v okviru mednarodnega policijskega sodelovanja s tujimi varnostnimi organi. "Sodelovanje s finskimi in avstrijskimi varnostnimi organi poteka vzorno in korektno, znotraj preiskovalne skupine se sproti izmenjujejo izsledki preiskave brez kakršnihkoli ovir," so sporočili.

Čas trajanja kriminalistične preiskave je po njihovem odvisen od zahtevnosti in obsežnosti primera, "zagotovimo pa lahko, da nobena aktivnost slovenske policije v tem primeru ne zavira poteka kriminalistične preiskave".

Kot so še zapisali, policija zaradi interesa nadaljnjih kriminalističnih postopkov ne more obveščati javnosti o do sedaj zbranih izsledkih preiskave, vsebinsko komentirati ali potrjevati konkretnih operativnih ukrepov.

Björkqvist: Denar iz Patrie se je stekel v SDS

Denar iz Patrie ni končal pri Janezu Janši, temveč v njegovi stranki SDS, poroča današnje Delo, ki se sklicuje na navedbe glavnega finskega kriminalista v zadevi Patria Kaja Erika Björkqvista. Predsednik SDS Janez Janša je za časnik pojasnil, da - kolikor je seznanjen - SDS iz Finske ni nikoli dobila nobenih sredstev.

"Glavno smer preiskave imamo od vsega začetka. Posamezni deli nam manjkajo, to je res, vendar z vso gotovostjo in prepričanjem lahko povemo, da zadeve so bile sporne. Da je denar 'stekel'. O tem imamo ogromno podatkov," je za Delo povedal finski kriminalist Kaj Erik Björkqvist.

Na vprašanje, ali v tem trenutku oz. v tej fazi preiskave razpolaga z dovolj gradiva, da lahko z gotovostjo reče, da se je denar iz finskega nacionalnega podjetja Patria ob nakupu tamkajšnjih osemkolesnikov stekel v nekdanjo največjo koalicijsko stranko SDS, pa je odgovoril "da".

Pri Delu so od dveh ljudi, pred časom blizu vrha SDS, pridobili nekatere podatke. Ta dva sta za časnik dejala, da so pred volitvami v stranki imeli naenkrat veliko denarja. Tajnik stranke Dušan Strnad o izvoru denarja po njunih navedbah ni želel povedati ničesar, prav tako ne Janez Janša, ki je le poudarjal, da "z afero nismo povezani".

Na vprašanje, ali je bil v času pred lanskimi parlamentarnimi volitvami v SDS iz tujine nakazan znesek, višji od 10-kratnika slovenske povprečne plače, so v službi za odnose z javnostmi pri stranki zapisali, da zakon o političnih strankah v 21. členu strankam prepoveduje pridobivanje sredstev iz tujine, da SDS spoštuje veljavno zakonodajo in da je iz finančnih poročil, ki jih je stranka podala za leti 2007 in 2008, razvidno, da nakazil iz tujine ni bilo.

Časnik je na Finskem izvedel, da je denar za potrebe SDS iz Patrie domnevno potoval direktno in menda pristal v nekaterih podjetjih blizu SDS. Podkupnine torej po navedbah Dela niso šle prek poslovneža Hansa Wolfganga Riedla, kot je v svoji oddaji navedel novinar Magnus Berglund, pač pa neposredno.

Velik del celotne zgodbe so bili po besedah Björkqvista tudi brezplačniki, za katere naj bi denar po Delovih virih uporabili. Preiskava ne bo končana pred poletjem prihodnje leto, kot pravi finski kriminalist, tudi zaradi slabe angažiranosti slovenskih kriminalistov. Sicer pa po informacijah časnika s podatkom, da se podkupnine niso stekle v žep Janeza Janše, temveč v njegovo stranko, razpolagajo tudi na okrožnem državnem tožilstvu.

Janez Janša je na vprašanje o morebitnih denarnih tokovih iz Finske v stranko SDS za Delo sicer zapisal takole: "Zagotovo, vsaj kolikor sem sam seznanjen, iz Finske SDS ni dobila nikoli nobenih sredstev, prav tako ne od kod drugod iz tujine. Če se prav spomnim, to zakon tudi izrecno prepoveduje. Vsako leto naše finance pregleda računsko sodišče; ravno v tem času pregledujejo minulo leto in lansko kampanjo. Sicer pa po nobenih volitvah SDS ni imela toliko dolga kot po lanskih, kar samo po sebi pove vse o teh natolcevanjih."