Vendar pa sam način Žnidaršičeve zamenjave, ki so ga včeraj mnogi označili kot puč v poslanski skupini, nakazuje, da zapletom v DeSUS vsekakor še ni konec (mogoče je slišati celo opozorila, da utegne ta razkol vplivati na trdnost koalicije).

Izjavo o zamenjavi vodje poslanske skupine je namreč peterica poslancev (poleg Godca so jo podpisali še Franc Jurša, Vasja Klavora, Anton Urh in Matjaž Zanoškar) podpisala na sestanku po torkovi seji poslanske skupine DeSUS, na katerega Žnidaršič in Vili Rezman nista bila povabljena. Odločitev torej ni bila sprejeta na formalno sklicani seji poslanske skupine, na katero bi bili povabljeni vsi poslanci stranke. O tem, da ni več šef poslanske skupine, je Žnidaršič pravzaprav včeraj izvedel prek medijev, saj ga peterica o tem (razen z dopisom, ki so ga poslali tudi vodstvu DZ) ni posebej obvestila.

Žnidaršič in Rezman sta prepričana, da odločitev ni bila sprejeta v skladu s poslovnikom, ki je, kot poudarja zadnji, jasen: o spremembah v poslanski skupini vodstvo parlamenta obvešča njen vodja (v tem primeru torej Franc Žnidaršič, op. p). Žnidaršič je včeraj dejal, da bo o tem, ali je odločitev legitimna, odločil predsednik DZ Pavel Gantar. Ta pa je poudaril, da bo upošteval avtonomno odločitev poslanske skupine, a pod pogoji, da bo demokratično in pravilno izražena. Za mnenje o pravilnosti postopka pa bo, kot je napovedal, zaprosil zakonodajnopravno službo. Prepričan je, da je "formalno proceduro treba ločiti od vsebine".

Žnidaršič in Rezman sta bila včeraj ogorčena nad načinom, ki so ga ubrali njuni poslanski kolegi. "Sestajajo se za najinim hrbtom, nisva povabljena na sestanke, ki se jih udeležuje Erjavec. To je zarotniški način delovanja," je dejal Rezman. Žnidaršič pa: "Ubogaj ali pojdi, je demokratični standard predsednika DeSUS, ki se mu ne nameravam podrediti." O prestopu v katero drugo poslansko skupino pa tako Žnidaršič kot Rezman ne razmišljata. Rezman je še poudaril, da je poteza peterice hipokritska, saj so vsi ti poslanci na sestankih poslanske skupine večkrat zagotavljali, kako cenijo tako njegovo kot Žnidaršičevo delo in želijo, da bi se stvari umirile.

A Godec pravi, da je že pred tedni povedal, da se z načinom vodenja poslanske skupine in z nastopi Rezmana ne strinja: "Podpiral sem določena dejanja Rezmana in Žnidaršiča, nikakor pa nisem podpiral načina dogovarjanja in sporov s stranko DeSUS zaradi postopka izbire Henrika Gjerkeša za ministra."

Z razpletom pa je zadovoljen Karl Erjavec, (vsaj za zdaj) očitno zmagovalec v sporu z Žnidaršičem in Rezmanom, ki se je razplamtel zaradi izbire Henrika Gjerkeša za ministra. Poslanska skupina je tista, ki izvaja politiko stranke, z Žnidaršičem na čelu pa to ni bilo več mogoče, zato je padla odločitev, da se ga zamenja, je pojasnil Erjavec, ki ocenjuje da je poslanska skupna še vedno enotna.

V torek bo o odločitvi za zamenjavo na čelu poslanske skupine razpravljal izvršni odbor stranke, na katerega bodo povabljeni tudi poslanci (razen Rezmana, ki je v stranki nezaželen). Erjavec zatrjuje, da je za izjavo petih poslancev o zamenjavi Žnidaršiča izvedel v sredo. Je pa prav v torek (torej na dan, ko je peterica podpisala izjavo) postavil ultimat - ali odide Žnidaršič ali pa bo sam odstopil tako s položaja predsednika stranke kot z mesta ministra.