Od 28.000 enot cepiva, ki bodo v teh dneh prispele v Slovenijo, jih bo cepilnim centrom v ZDL namenjenih 4000. "Na začetku po cepljenju ni bilo velikega povpraševanja, to pa se je spremenilo, ko je v kliničnem centru zaradi nove gripe umrla bolnica," je povedala strokovni vodja ZDL Polona Brcar. Zato bodo v drugi etapi cepljenja poleg obstoječih dveh cepilnih centrov v enotah Center in Fužine odprli še dva dodatna, in sicer v enotah Vič in Šiška. Zanimiv je podatek, da se je med prvo etapo cepljenja od 1350 zaposlenih zanj odločilo le od 100 do 150 delavcev v ZDL, ocenjuje v.d. direktorja ZDL Rudi Dolšak.

Od ponedeljka do petka prihodnjega tedna bo tako zagotovo cepljenih 1670 kroničnih bolnikov, ki so že naročeni, predvidoma se bo pojavilo nekaj novih naročil, tako da bodo v prvem tednu porabili polovico vseh prispelih pošiljk cepiva, pričakuje Brcarjeva. V drugem tednu, torej od 23. do 26. novembra, je naročenih 480 pacientov. V drugem valu cepljenja je naročenih tudi 200 otrok, medtem ko je bilo v prvi etapi cepljenih le 25.

Tudi druga pošiljka cepiv bo še vedno namenjena le kroničnim bolnikom, vsi drugi prebivalci, ki ne spadajo med kronične bolnike, se bodo lahko začeli naročati prihodnji teden, cepljenja pa se bodo začela v prvem tednu decembra, ko v cepilnih centrih v Ljubljani pričakujejo še 4000 enot cepiva, ki bodo prišla s tretjo pošiljko. Približno 1000 enot cepiva bo znova rezerviranih za kronične bolnike.

Dolšak zagotavlja, da kljub povečani dinamiki cepljenja vse dejavnosti v ZDL potekajo normalno, cepljenje ne pomeni nikakršnih izrednih razmer, kar zadeva delo zdravnikov, močno pa naraščajo nepričakovani stroški v ZDL. Tako so doslej ti stroški, povezani z dejavnostmi za preprečevanje širjenja nove gripe, narasli na 230.000 evrov, če bo gripa trajala še nekaj mesecev, se bo številka povzpela čez milijon evrov, denarnih rezerv za takšne primere pa nimajo ne na ministrstvu za zdravje ne v posameznih zdravstvenih ustanovah. V cepilnih centrih ZDL se je doslej in se bo v drugi etapi cepljenja cepila petina vseh pacientov v državi. V Sloveniji se je doslej cepilo 7500 ljudi, samo v Ljubljani tisoč. Zbolevnost ljudi za novo gripo je trenutno še vedno v blagi obliki in na ravni sporadičnih primerov. "Zbolevnost ni nič večja, kot je značilna za navadno gripo za novembrski čas," je končala Brcarjeva.