To je eden glavnih razlogov, da je WHO tretjo nedeljo v novembru razglasila za svetovni dan spomina na žrtve prometnih nesreč. Zato se bodo v soboto po enajstih slovenskih mestih s prižiganjem svečk spomnili na žrtve prometnih nesreč, že od danes pa nas bodo na ta dan spominjali jumbo plakati s fotografijami treh mladih ljudi, ki so 2. oktobra umrli v tragični prometni nesreči na avtocesti pri Arji vasi.

"Čas je, da damo statističnim podatkom ime in priimek," je včeraj na predstavitvi letošnjih aktivnosti ob tem dnevu poudaril vodja Zavoda Varna pot Robert Štaba in dodal, da so se zato letos odzvali na pobudo staršev nedavno umrlih v prometni nesreči pri Arji vasi ter v medijsko kampanjo vključili slike in podatke njihovih otrok.

Evropska unija si je po njegovih besedah zastavila jasen cilj, da za polovico zmanjša število žrtev prometnih nesreč, svoje cilje na tem področju, strnjene v nacionalnem programu, pa ima tudi Slovenija. Statistični kazalci o žrtvah naših cest se sicer izboljšujejo, zlasti če jih primerjamo z letom 2007, vendar smo še vedno daleč od zastavljenega cilja, to je nič mrtvih in hudo poškodovanih na slovenskih cestah. "Pri tem ne smemo pozabiti, da žrtve prometnih nesreč niso le tisti, ki v njih umrejo, temveč tudi povzročitelji, ki se zavedajo, da se je zgodilo nekaj strašnega. Žal pa je v Sloveniji tudi določen odstotek tistih, ki se ne zavedajo, da se prometna nesreča lahko pripeti vsakemu izmed nas," je poudaril predsednik Zavoda Varna pot. Svetovni dan prometnih nesreč je torej namenjen vsem žrtvam, tako na strani povzročitelja kot na strani umrlega in njihovih bližnjih, je še dodal Robert Štaba in javnost pozval k sobotnemu prižiganju svečk.