Kot je v izjavi za javnost spomnil Tanko, je Mariničeva komisija ne eni izmed sej sprejela spremembe poslovnika, po katerih ji mora predsednik Komisije za preprečevanje korupcije Drago Kos redno, do 10. v mesecu poročati, kaj se je dogodilo na področju korupcije v preteklem mesecu.

Takšne spremembe bi po njegovem omogočale izvajanje resnega parlamentarnega nadzora nad delom Kosove komisije, preprečile pa bi tudi "mnoge nove manipulacije in najbrž tudi zlorabe Kosove komisije v politične namene", česar pa sta se Kos in koalicija ustrašila ter začela s pritiski na Mariniča.

V poslanski skupini SDS so ob tem prepričani, da so navedbe, s katerimi se koalicijski poslanci podprli svojo zahtevo po razrešitvi Branka Mariniča, večinoma že urejene. Niso pa po njihovem odpravljene še "posledice sumov zlorab funkcionarjev" v primeru Gregorja Golobiča in Zorana Jankovića, in pa tistih koalicijskih poslancev, "proti katerim potekajo kazenski postopki zaradi sumov korupcije in zlorab". Med slednjimi v SDS izpostavljajo poslanca SD Janka Vebra.

Dodajajo, da so vse do zdaj utemeljeno mislili, da je povečan parlamentarni nadzor nad Kosovo komisijo tudi v interesu koalicije, saj so bile spremembe poslovnika komisije sprejete z dvotretjinsko podporo članov. Tudi zato je po njihovem "neumno in neodgovorno koalicijsko trošenje govoric, da poslanec SDS Branko Marinič politično zlorablja komisijo".

Kot je znano, so poslanske skupine SD, Zaresa, DeSUS in LDS predlagale, da kolegij predsednika DZ v ponedeljek obravnava ravnanja predsednika komisije DZ po zakonu o preprečevanju korupcije Branka Mariniča (SDS). Menijo namreč, da Marinič s političnimi pritiski zoper protikorupcijsko komisijo in z neplačevanjem storitev v stanovanju, ki mu je bilo dodeljeno kot poslancu, blati ugled DZ.