O Albaniji so sinoči na večerji na kratko razpravljali zunanji ministri EU v Luksemburgu. Švedsko predsedstvo EU je države članice samo obvestilo, da trenutno še ni soglasja za predajo albanske prošnje Evropski komisiji, a da bo soglasje po vsej verjetnosti doseženo novembra, je pojasnil minister Žbogar.

Albanija je prošnjo za članstvo v EU vložila konec aprila in že skoraj pol leta čaka na to, da jo države članice EU predajo Evropski komisiji, medtem ko je na primer Islandija na to čakala le nekaj dni. Ta korak je v preteklosti veljal za tehnični postopek in je bil običajno narejen brez posebne razprave.

Na vprašanje, kje so težave z albansko prošnjo, je minister Žbogar odgovoril, da "soglasja še ni, ker nekatere države menijo, da to ni tehnično vprašanje, ampak politična odločitev". To po njegovih besedah utemeljujejo s tem, da tudi Albanija sama poudarja, kako pomembna je zanjo ta prošnja in da bo, ko bo predana komisiji, praktično začela pogajanja z EU.

Slovenija po Žbogarjevih besedah vsekakor zelo podpira nadaljevanje procesa približevanja Albanije EU. "Mi zelo podpiramo vsako državo Zahodnega Balkana na poti v EU, tudi albansko prošnjo podpiramo ter da Evropska komisija čim prej izda to mnenje in da bo Albanija lahko začela tudi pogajanja," je pojasnil in dodal, da je znotraj Sveta EU velik pritisk, naj se to stori.

Evropska komisija mnenje o prošnji države za članstvo v EU običajno pripravlja približno leto in pol. Če je to pozitivno, potem sledi politična razprava med državami članicami o podelitvi statusa kandidatke tej državi za članstvo v EU ter nato o tem, ali lahko začne pristopna pogajanja z EU.