Najprimernejši čas za sajenje žive meje je jeseni. Tedaj imamo verjetno nekaj več časa, če pa je jesen topla, se sadike primejo že jeseni. Spomladi takoj rastejo naprej. Ker spomladi ne premetavamo zemlje, ostane vlažna od zimske vlage in ni potrebno zalivati. Če pa sadimo spomladi, moramo to storiti čim prej in po sajenju zalivati. Sadimo lahko ves čas zimskega počitka, le da je temperatura zraka in zemlje nad ničlo.
Za dobro rast žive meje je zelo pomembna že priprava zemljišča pred sajenjem. Nekaj tednov pred sajenjem bi morali zemljišče dobro prekopati. Glede gnojenja z organskimi gnojili velja, da rastlin, kot so smreke, kleki, paciprese in drugi iglavci, ne gnojimo z organskimi gnojili (na primer hlevski gnoj), ker potrebujejo navedene rastline za svojo rast zemljo z nižjim pH. Zato tem rastlinam ob sajenju dodamo šoto, ki jo pred tem dobro namočimo; gnojimo jih z mineralnimi gnojili, namenjenimi iglavcem. Drugim rastlinam, tudi »ligustru«, pognojimo z uležanim hlevskim gnojem ali kompostom. Dognojujemo jih z ustreznimi mineralnimi gnojili z ugodnim NPK razmerjem (približno enaka vsebnost vseh treh elementov).
Od sajenju je najbolje vse listopadne rastline skrajšati na tretjino prvotne velikosti. S tem dosežemo, da bo živa meja tudi v spodnjem delu gosta, kompaktna in lepo obraščena.