Za člane komisije so poslanske skupine predlagale Antona Colariča (SD), Vita Rožeja (Zares), Matjaža Zanoškarja (DeSUS), Zmaga Jelinčiča (SNS), Franca Pukšiča (SLS) in Antona Anderliča (LDS). Pukšiča so v SLS, kamor je prestopil iz SDS, predlagali tudi za podpredsednika komisije, toda po pravilih to mesto v v tem primeru pripada koalicijskim strankam. Jerajeva je tako postala že četrta predsednica od petih doslej ustanovljenih preiskovalnih komisij, ki je iz SDS. Od 27 poslancev te največje opozicijske stranke jih je tako 12, ki so predsedniki delovnih teles parlamenta in s tem deležni za približno 600 do 700 evrov višje poslanske plače. Vsi, razen Vinka Gorenaka, so iz stare garde, ki je v poslanskih klopeh sedela že prejšnji mandat.

Predlog SDS, da to komisijo vodi Jerajeva, ni presenečenje, saj je poslanka imela glavno besedo v nekaj ur trajajoči razpravi o odreditvi preiskave, čeprav se je pod zahtevo prvi podpisal njen poslanski kolega Jože Tanko. Jerajeva je takrat jasno napovedala, da bosta glavni tarči preiskovanja ljubljanski župan Zoran Janković in minister ter predsednik Zares Gregor Golobič. Za preiskovanje politične odgovornosti za klientelizem in korupcijo ljubljanskega župana so se po njenih besedah odločili zato, ker je prejšnjo vlado tožil zaradi spremembe zakona o lokalni samoupravi, ki je po njegovih trditvah mestni občini vzel nekaj deset milijonov evrov. Zdajšnji vladi pa je ponudil poravnavo v obliki prenosa državnih stanovanj na občino. Jerajeva Jankoviću zameri tudi, da se je sestajal z nekaj ministri, županov drugih občin pa vlada "ni počastila s svojim obiskom".

Za ministra Golobiča je na omenjenem zasedanju med drugim povedala, da je tarča parlamentarne preiskave zato, "ker se z njim vedno pojavljajo ista imena". Tokrat podjetje Makro 5, ki je v "podobnem času", ko so obnavljali prostore univerze na Primorskem, to počelo tudi na njegovi hiši. Omenjeno sestavo preiskovalne komisije bo državni zbor verjetno potrdil na seji prihodnji teden. jop