Obama pa je na novinarski konferenci povedal, da je bil tudi sam presenečen nad nagrado: "Na to ne gledam kot na priznanje zaradi mojih dosežkov, temveč kot na pritrditev ameriškemu vodstvu.“ S temi besedami je Obama potrdil tolmačenja številnih presenečenih strokovnjakov, ki so trdili, da je Obama v veliki meri nagrajen le zaradi dejstva, da je na predsedniškem stolčku nasledil Georga W. Busha. "Ne zaslužim si biti v družbi oseb, ki so pred mano prejele to nagrado, saj so oni s svojimi dejanji dali inspiracijo svetu,“ se Obama zaveda, da je še vedno v začetni fazi in da za njegovo nagrado ni nobenega konkretnega razloga.

Je pa prvi temnopolti predsednik ZDA obljubil, da se bo še bolj goreče trudil ustvariti svet brez jedrskega orožja, revščine in bolezni, se pa zaveda, da vsega tega verjetno ne bo uspel doseči v celem življenju, še posebej pa ne sam. S temi besedami je Barack Obama šokantni podatek, da je postal kandidat za Nobelovo nagrado le na podlagi svoje predsedniške kandidature in nekaj dni v Beli hiši (kandidature za nobela se zaključijo februarja), obrnil v svojo korist.

Ni znano, kdo je tisti, ki je predlagal Obamovo kandidaturo za prestižno nagrado, za katero je bilo letos prijavljenih rekordnih 205 kandidatov. Vest o njegovi nominaciji se je v javnosti pojavila že februarja, toda nihče ga ni videl kot resnega favorita.

Spisek kandidatov je tajen, toda viri blizu Nobelovega odbora pravijo, da je imel odbor letos težko nalogo, saj ni nihče od kandidatov s svojimi dosežki posebej izstopal.

Svetovni politiki (z izjemo talibanov), pa tudi prejšnji dobitniki nagrad, so odločitev Nobelovega odbora pozdravili.