V Slovenski ljudski stranki pozdravljajo določene premike k izboljšanju pravic otrok, ki jih v določenih delih prinaša tudi nov predlog družinskega zakonika. Kot je zapisal Jakob Presečnik, predlog v nekaterih delih sicer podaja nesprejemljive rešitve in ima pomanjkljivosti, kljub temu pa v SLS podpirajo osnovni cilj, da "v središče oblikovanja določil postavi otroka, saj se morajo pravice otrok in mladine kot najšibkejših članov družbe učinkovito zaščititi in urejati".

Otroke je po njegovem treba zaščititi predvsem v primerih, ko pride do sodnih postopkov in obravnav v zvezi s skrbništvom. Presečnik je tudi zaskrbljen, da sistem izplačevanja preživnin v praksi še ne deluje optimalno, kot je standard v razvitih državah. "Tudi izrecna prepoved telesnega kaznovanja otrok prihaja v veljavo leta prepozno, čeprav to določa Konvencija OZN o otrokovih pravicah že dvajset let," je še zapisal.

Sicer pa razmišljanje o omogočanju posvojitev otrok istospolnih partnerjev ocenjuje predvsem kot "grobo kršitev pravice otroka do naravnega družbenega okolja". Temelj družine sta namreč ženska in moški, otrok pa za svoj razvoj potrebuje očeta in mater, moško in žensko vzgojno dimenzijo, je še prepričan vodja poslanske skupine SLS.

Cilj predloga novega družinskega zakonika, ki ga predlaga vlada, je izboljšati koristi otrok, navajajo v NSi. Ob tem pa se sprašujejo, ali je nova definicija družine in izenačevanje pravic vsem vrstam skupnosti res v korist otrok. Zakonodaja bi po njihovem morala podpirati klasično družino tako, da bodo mladi pari motivirani za zakon in družino, "ne pa da se bolj splača uradno živeti ločeno življenje, ker iz tega izhajajo določene finančne ugodnosti".

V NSi tudi menijo, da je preveliko zadolževanje države v škodo otrok, ki bodo v naslednjih letih prevzemali odgovornosti v družbi. "Kot družba pa si moramo postaviti tudi vprašanje, ali je večja potrošnja res pravi način reševanja ekonomske krize," so še zapisali v NSi. Podpirati želijo dolgoročne pozitivne ukrepe, ki bodo prihodnjim rodovom omogočali dostojno življenje in zagotavljanje osnovnih materialnih dobrin.