EU in ZDA so proti Mugabeju, njegovi ženi in še nekaterim članom njegove administracije zaradi 29-letne kontroverzne prevlade v Zimbabveju uvedle sankcije. Ker pa ima Nestle sedež v Švici, mu teh sankcij ni treba spoštovati, kljub temu pa ima Švica tudi svoja pravila. Na švicarskem seznamu „persona non grata“ se je Grace Mugabe znašla let 2003, kjer je opisana kot „žena voditelja države in tako vpletena v aktivnosti, ki resno spodbijajo demokratičnost, spoštovanje človekovih pravic in pravo“.

Nestle nespoštovanje švicarskih zakonov zanika. „Zakonodaja velja v Švici. Nestle Zimbabve in njegovo poslovanje v tej državi pa so predmet zimbabvejskih zakonov,“ so sporočili iz podjetja.

Mugabe si je zgradil pravi kmetijski imperij, potem ko si je prilastil vsaj pet kmetij, ki so bile v lasti belopoltih lastnikov, ki pa so bili skupaj še s štiri tisoč kmeti prisilno izgnani. Za posestvi, skupaj velikih skoraj pet tisoč hektarjev, skrbi prva dama, njen ponos pa je kmetija Gushungo Dairy Estate petdeset kilometrov severno od glavnega mesta.

Omenjena kmetija na dan proizvede okoli 6500 litrov mleka na dan, kar pa naj bi bilo le okoli 35 odstotkov proizvodnje prejšnjega lastnika. Njen največji odkupovalec naj bi bil po besedah zaposlenih Nestle Zimbabve. V njihov obrat v Massi naj bi iz kmetije trikrat na teden mleko pripeljal neprepoznavna cisterna.

Čeprav je v njej prostora za trideset tisoč litrov mleka, viri v mlečni industriji in Nestle trdijo, da cisterna pripelje le 6500 litrov, kar bi na leto naneslo okoli milijon litrov mleka.