Slovenski predsednik je dejal, da se posledice segrevanja ozračja vidijo vsepovsod, potrebno pa je skupno ukrepanje. Posledice sicer povsod niso enake in so odvisne od regij, človeških dejavnosti in družbenega statusa.

"Posebno pozornost je potrebno nameniti načelu skupne, vendar različne odgovornosti. Vsaka država mora narediti svojo domačo nalogo. Slovenija se tega zaveda. Spoznali smo, da zaostajamo, da nismo dosegli standardov Kyotskega protokola glede izpustov toplogrednih plinov, zato moramo narediti več," je priznal Türk.

Dodal je, da moramo doma razviti celovite okoljske strategije, ki bodo vključevale energijo, javni transport in promet, urbano načrtovanje, kmetijstvo in zelo pomembno - obdavčevanje. Po Türkovih besedah Slovenija ostaja zavezana na regionalni ravni politikam EU in trdno verjame v cilje, ki jih je EU zastavila za globalno akcijo.

"Slovenija si želi, da konferenca ZN o podnebnih spremembah v Koebenhavnu uspe. To bo pomemben mejnik, ki bo pokazal, da je človeštvo sposobno razumeti in se dogovoriti o ukrepih za ohranitev okolja, zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov in za sodelovanje za boljši svet," je med drugim dejal.

Slovenski predsednik bo s svojim govorom nastopil pred Generalno skupščino ZN v četrtek, danes pa se udeležuje otvoritve splošne razprave zasedanja Generalne skupščine, ki se bo začela z nastopi predsednika Generalne skupščine, Libijca Alija Trekija, generalnega sekretarja ZN Ban KI Moona, brazilskega predsednika Inacia Lule da Silve in predsednika ZDA Baracka Obame.

Türk se bo skupaj s soprogo Barbaro Miklič Türk zvečer udeležil sprejema Obame in prve dame ZDA Michelle v Metropolitanskem muzeju. Že v ponedeljek mu je slovesno večerjo v zasebnem klubu "Athletic Club" na Manhattanu pripravil ameriški poslovnež slovenskega rodu Emil Gaspari. Omenjeni znameniti klub ima v svoji "dvorani slavnih" tudi legendarnega slovenskega olimpionika Leona Štuklja.

Nevladne organizacije pozivajo k udeležbi na koebenhavenski konferenci

Nevladne organizacije Umanotera, društvo Focus, Greenpeace Slovenija in No Excuse so na današnji novinarski konferenci predstavile kampanjo Ukrepaj zdaj, s katero med drugim pozivajo premiera Boruta Pahorja, naj se osebno udeleži decembrske podnebne konference v Koebenhavnu in prispeva k dosegi novega podnebnega dogovora za obdobje po letu 2012.

Omenjene nevladne organizacije so skupaj s pozivom Pahorju predstavile tudi svoje zahteve do mednarodnega pogajalskega procesa pod okriljem okvirne konvencije Združenih narodov o podnebnih spremembah. Pahorja so ob tem pozvale, naj se aktivno zavzame za ambiciozen in pravičen mednarodni podnebni dogovor.

Kot so poudarili, so podnebne spremembe realna grožnja, s katero se je treba takoj in učinkovito spopasti. Neukrepanje lahko po njihovih besedah povzroči katastrofalne posledice, zaradi katerih bi življenje na Zemlji postalo nevzdržno. Prav zato koebenhavensko konferenco vidijo kot možnost za rešitev podnebne krize.

British Council: Tabor naj se sliši do podpisnikov Koebenhavenskega sporazuma

Skozi mednarodni podnebni tabor želimo doseči, da se glas udeležencev tabora sliši vse do podpisnikov sporazuma decembra v Koebenhavnu, je na Jezerskem poudaril direktor organizacije British Council v Sloveniji Robert Monro. Prepričan je, da lahko ideje mladih podnebnih zagovornikov vzpodbudijo podpisnike k tehtnejšemu razmisleku.

Skozi razprave na mednarodnem podnebnem taboru, ki v tem tednu poteka na Jezerskem, predstavniki Finske, Danske, Velike Britanije, Turčije, Madžarske in Slovenije izpostavljajo dobre prakse svojih držav, predstavljajo svoje predloge in rešitve. Danes bodo udeleženci oblikovali konkretne predloge za politike in druge odločevalce na področju boja proti podnebnim spremembam, ki jih bodo nato slovenski predstavniki posredovali na 15. konferenci pogodbenic okvirne konvencije ZN o spremembi podnebja (UNFCCC), ki bo od 7. do 18. decembra na Danskem.

Sklepno poročilo tabora bodo v četrtek predstavili predstavnikom politične, strokovne in splošne javnosti v državnem zboru, srečanje pa bo vodil predsednik DZ Pavel Gantar. Monro je prepričan, da sporočila udeležencev tabora ne bodo ostala samo v Sloveniji, saj jih bodo mladi odnesli vsak v svojo državo. "Vplivati želimo tudi na druge države, pri čemer nam pomagajo predstavništva ambasad teh šestih držav," je še pojasnil.