Ti so po naših informacijah razkrili več nepravilnosti pri delovanju urada pod Čeparjevim vodstvom, pri dodelitvi sredstev srbski pravoslavni cerkvi v Ljubljani pa naj bi notranja revizija ugotovila celo sum storitve kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja.

Urad naj bi namreč srbski pravoslavni cerkvi brez javnega razpisa dodelil 500.000 evrov proračunskih sredstev za gradnjo župnišča v Ljubljani. Večina drugih ugotovljenih nepravilnosti pa se nanaša na to, da posamezne verske skupnosti, ki so jim bila dodeljena sredstva, niso predložile poročil o njihovi porabi, s čimer je bila opuščena dolžnost poročanja. Opuščen je bil nadzor nad porabo proračunskih sredstev v postopkih dodeljevanja pomoči verskim skupnostim, uradu očita revizijsko poročilo.

Redna notranja revizija poslovanja urada za verske skupnosti za obdobje 2006-2009 je po neuradnih informacijah pokazala, da notranje kontrole na uradu v celoti ne zagotavljajo učinkovite in racionalne porabe proračunskih sredstev. Nekatere nepravilnosti so se ponavljale skozi celotno proračunsko obdobje. Ugotovili naj bi tudi, da so urad od ministrstva za finance že leta 2004 opozorili na določene nepravilnosti, vendar pa priporočila proračunskega inšpektorja ni v celoti upošteval.

Proračunska inšpekcija je že pred leti v uradu za verske skupnosti ugotovila nepravilnosti, padali so očitki, da urad pod Čeparjevim vodstvom nima izdelanih jasnih kriterijev za financiranje verskih skupnosti, da se ne odziva pravočasno na vloge verskih skupnosti za registracijo, nekdanji varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek pa je Čeparju v letnem poročilu leta 2004 očital tudi nestrpnost. Po nekaterih informacijah Čepar ni odpravil nepravilnosti iz minulih let in ravno to naj bi bil razlog, da je moral oditi.

Znano je, da je Pahor ob imenovanju Guliča potrdil, da je sam Čeparja sprva prosil, naj še naprej vodi urad, potem pa si je premislil prav zaradi revizijskega poročila, ki je odkrilo nepravilnosti. Pahor je prejšnji teden na obisku v Vatikanu dobival kritike na račun imenovanja Guliča. To imenovanje je pred kratkim za Družino kardinal Franc Rode označil za provokacijo, ki se je ne bi privoščila niti partija.

Na ravnanje Vatikana se je včeraj odzvala LDS, ki opozarja, da je pritisk katere koli tuje države ali verske skupnosti na odločitve vlade o imenovanju državnih uradnikov poseg v njeno suverenost. "Takšnim pritiskom ne smemo popuščati, saj je načelo ločenosti države in cerkve zapisano v naši ustavi," poudarjajo v LDS.