Kot je pojasnila vodja poslanske skupine (PS) Zaresa Zalokar Oražmova, so v PS že dlje časa prepričani, da bi bilo pogodbo med ministrstvom za obrambo (MORS) in Patrio oziroma Rotisom, kot njenim zastopnikom v Sloveniji, zaradi madežev, ki so padli na posel, in pomanjkanja sredstev smiselno prekiniti.

Na takšne njihove predloge so, kot je dejala, vseskozi dobivali pojasnila, da bodo izdelana določena pravna mnenja, ki naj bi ugotovila, kakšne bi bile lahko posledice takšne prekinitve, vendar mnenja do danes še niso bila izdelana. Zato jih v PS zanima, na osnovi česa se je ministrica za obrambo Ljubica Jelušič nedavno odločila, da se gre "v nadaljnje postopke in pogajanja" z Rotisom o nekaterih spremembah pogodbe.

Na nujni seji odbora za obrambo, ta je bila sklicana zaradi revizijskega poročila Računskega sodišča RS v zvezi z nakupom patrij, PS Zaresa predlagala spremembo protikorupcijske klavzule. V Zares namreč menijo, da sedanja klavzula ni takšna, da bi bila v korist naročnika, zato bodo predlagali, da se klavzula poleg na Rotis nanaša tudi na druge udeležence v poslu, denimo Patrio in ostale. Po njihovem prepričanju pa jo je treba razširiti tudi "na druga kazniva dejanja zoper uradno dolžnost in javna pooblastila".

Obrambna ministrica Ljubica Jelušič je ob robu današnje seje predsedstva SD povedala, da namerava ministrstvo radikalno reprogramirati pogodbo z Rotisom. Koliko patrij bo na koncu kupilo ministrstvo, je po njenih besedah odvisno od proračuna za leti 2010 in 2011, sama pa sicer ne vidi možnosti, da bi bila pogodba z Rotisom kdaj v celoti javno objavljena, saj so nekateri njeni deli poslovna skrivnost. Na torkovi seji odbora za obrambo sicer pričakuje "zelo žolčno razpravo".

Polovica patrij operativno nesposobnih

Poleg omenjenih dveh sklepov bodo v Zaresu na seji predlagali tudi sklep, da se skupina, ki bo vodila pogajanja za spremembo pogodbe, "oblikuje na novo, da jo oblikuje vlada in da so v njej zastopani strokovnjaki tako s področja obrambe, kot mednarodnega prava in financ. Naša ocena namreč je, da so vsi tisti, ki so do zdaj sodelovali v pogajanjih, preveč vpleteni v te stvari," je dejala. Na vprašanje, ali so za takšen predlog iskali podporo pri drugih koalicijskih strankah, pa je odgovorila, da niso.

Predlagali bodo tudi sklep, da ministrstvo umakne stopnjo tajnosti z modela za ocenjevanje ponudb za nakup oklepnikov, prav tako pa tudi s poročila o pregledu in ocenjevanju ponudb. V PS namreč menijo, da gre za dokumente, "ki nimajo nobene zveze z izdajanjem skrivnosti".

V Zaresu bodo, kot je napovedala Zalokar Oražmova, "poleg številnih pobud in sklepov" dali tudi pobudo, da se Slovenija začne znova pogajati glede njene zaveze zvezi Nato, da bo oblikovala dve bataljonski bojni skupini. Po njihovem bi se morala Slovenija dogovoriti, da je dovolj, če oblikuje zgolj eno takšno skupino.

Na današnji novinarski konferenci je vodja PS Zaresa sicer še opozorila, da je kar polovica sedanjih patrij "operativno popolnoma nesposobnih", saj da nima ustrezne komunikacijske opreme.

Černač: Oblast zgodbo o patrijah potrebuje za odvračanje pozornosti

V letu dni po izbruhu afere patrija akterjem tega "velikega poka" javnosti ni uspelo predstaviti niti enega dokaza, je prepričan poslanec SDS Zvonko Černač. Prepričan je, da vladajoči koaliciji ustreza, da se afera nikoli ne razišče. Po njegovem mnenju sedanja oblast zgodbo o patrijah potrebuje za odvračanje pozornosti od aktualnih vprašanj.

Če bi sedanja oblast resnično verjela v utemeljenost obtožb, bi pogodbo glede patrij prekinila, je dejal Černač na današnji novinarski konferenci.

Kot razlog za to je navedel sklep državnega zbora iz septembra lani, v katerem državni zbor poziva ministrstvo za obrambo, da v primeru prvega potrjenega suma korupcije nemudoma uporabi protikorupcijsko klavzulo in prekine pogodbo o dobavi oklepnih vozil 8x8.

V tem letu dni se "kljub silnim naporom" predsednika protikorupcijske komisije Draga Kosa in drugih akterjev zadeva ni premaknila nikamor, je dejal Černač.