V letošnjem letu je dežurna posadka SV posredovala že v 92 primerih, pri čemer je prepeljala 95 poškodovanih ali obolelih oseb, 276 reševalcev in več kot 9000 kilogramov opreme. Lani pa je SV izvedla 101 reševalno akcijo, in tako pomagala več kot sto ljudem.

Sodelovanje v sistemu zaščite, reševanja in pomoči je ena izmed osnovnih nalog 15. helikopterskega bataljona SV. Za potrebe reševanja v gorah in težko dosegljivih predelih je na vojaškem delu letališča Jože Pučnik na Brniku vsak dan v pripravljenosti helikopter bell 412. Helikopter je opremljen z elektromotornim vitlom, ki omogoča dvig poškodovancev in reševalcev v helikopter ter osnovno opremo za oživljanje. Tričlanska posadka helikopterja in dežurna reševalna ekipa sta v 15-minutni pripravljenosti za polet.

"Helikoptersko reševanje v gorah zahteva zelo visoko stopnjo izurjenosti tako posadke helikopterja kot tudi reševalcev, saj se nesreče pogosto dogajajo v slabem vremenu in na težko dostopnih predelih, kar še dodatno otežuje reševanje, zato je pomembno skupno usposabljanje z gorskimi reševalci - letalci ter ostalimi sodelujočimi v akcijah reševanja," poudarjajo na Morsu.

Slovenska vojska pri tem sodeluje tudi z dežurno posadko letalske enote policije, s katero si delita naloge reševanja v gorah in helikopterske nujne medicinske pomoči, so še dodali.