NLB je s prodajo 23,5 odstotka Pivovarne Laško iztržila 64,8 milijona evrov, s prodajo 10,75-odstotnega deleža v Mercatorju pa 66,8 milijona evrov. Z izjemo 3,9 odstotka Pivovarne Laško, ki jih je kupil Publikum Fin, je bil kupec preostalih deležev podjetje Fin Do, ki je v stoodstotni lasti NLB. "Ker na javni poziv nismo dobili primernih ponudb za zastavljene delnice, se je NLB odločila, da ponudbo za prodajo delnic posreduje v borzni sistem. Ker kupcev za vse ponujene delnice ni bilo, je na koncu nakup večine delnic izvršila odvisna družba NLB," so pojasnili v banki. Po naših informacijah je nakup delnic, ki naj bi vsaj za zdaj ostale na Fin Do, financirala NLB. Banka Celje, kjer postopkov ne komentirajo, je po drugi strani 2,9 odstotka Pivovarne Laško in 2,8 odstotka Mercatorja kupila sama. Posel je bil vreden 25,3 milijona evrov.

NLB in Banki Celje bodo prihodnje dni sledile tudi druge banke upnice Infond Holdinga, kar so nam uradno ali neuradno potrdili v večini bank upnic. Tako naj bi Abanka Vipa kot tretja največja upnica, ki ji je Infond Holding ob koncu lanskega leta po naših informacijah dolgoval skoraj 26 milijonov evrov, delnice poskušala prodati že danes. "Gorenjska banka bo ravnala tako, da bo maksimalno zavarovala svoj ekonomski interes. K tem potezam sta nas spodbudili odločitvi NLB in Banke Celje za prodajo delnic," nam je povedal Gorazd Trček, predsednik uprave Gorenjske banke, ki je od včeraj največja upnica Infond Holdinga. Konec lanskega leta je njeno posojilo znašalo 43,5 milijona evrov, skupaj pa ima Infond Holding po dostopnih podatkih do domačih bank še 126 milijonov evrov obveznosti. Če bo tudi drugim bankam uspelo unovčiti zavarovanja, bodo skupaj s Publikumom Fin postale lastnice 54 odstotkov Pivovarne Laško in 25 odstotkov Mercatorja.

Po napovedih naših virov se bodo banke najprej poskušale dogovoriti za skupno prodajo četrtine Mercatorja, medtem ko naj bi za zdaj prevladovalo mnenje, da bi bilo treba s prodajo Pivovarne Laško nekoliko počakati tako na izboljšanje razmer na trgu kot razjasnitev finančne slike družbe, ki ji z odškodninsko tožbo zaradi kršitve prevzemne zakonodaje grozijo mali delničarji Mercatorja.

Mercator poleg strateških kupcev še vedno zanima najmanj dva tuja finančna sklada, Bain Capital in CVC Capital. "Kapitalska družba je še vedno zainteresirana za nakup delnic Mercatorja in je pripravljena voditi pogajanja z novim imetniki delnic ali morebitnim prodajalcem," je včeraj poudaril tudi predsednik uprave državnega Kada Borut Jamnik in dodal: "NLB kot dober gospodar gotovo ve, zakaj je ta delež prodala prek prodajnega naročila na Ljubljanski borzi."

Niti Boško Šrot, ki je posredno večinski lastnik Infond Holdinga, niti direktor Infond Holdinga Matjaž Rutar včeraj dogajanja nista želela komentirati. Po informacijah več virov je bila prodaja delnic za Šrota in njegove najožje sodelavce presenečenje, čeprav je NLB druge banke o svoji potezi obvestila že prejšnji konec tedna. Pričakujemo lahko, da bo Šrot s pravnimi sredstvi poskušal izpodbijati prodajo Infondovega premoženja. Govori se že o morebitnih odškodninskih tožbah in kazenskih ovadbah, vendar jim pravni poznavalci ne pripisujejo veliko možnosti uspeha.

Po nekaterih informacijah bi se lahko že danes sestal nadzorni svet Infond Holdinga, ki se mora seznaniti z vplivom zasega delnic na poslovanje družbe. Nadaljnje poteze Infond Holdinga najbolj nestrpno pričakujejo banke upnice, ki so sicer že prenehale podaljševati posojila, vendar delnic še niso zaplenile, ker niso potekli vsi pogodbeni roki. V primeru, da bi Infond Holding razglasil insolventnost, se morajo ustaviti vsi postopki izvršbe. Za banke bo to lahko usodno, saj bodo morale leta čakati na poplačilo iz morebitne stečajne mase.

vesna.vukovic@dnevnik.si

suzana.rankov@dnevnik.si

Več kazalcev poslovanja družb preko katerih je Boško Šrot do včeraj obvladoval Skupino Pivovarna Laško si lahko pogledate na spletni strani Poslovnega Dnevnika pod ikono analize podjetij.