Nauk te zgodbe je, da je treba tudi sezonsko delo načrtovati in da ni več kar na voljo, ko dozorijo jagode. Pravočasno iskanje informacij je prvi korak do dela v tujini, vendar bodo neizkušenega iskalca ponudbe delodajalci zmedli, še posebno v primeru, ko oglašujejo, kot pred časom neka Štajerka, neznano delo za 800 evrov plačila, ali razni oglaševalci dela na domu. Najbolj strnjena ponudba za delo v tujini je na Evropskem portalu za zaposlitveno mobilnost Eures, kjer podatke sproti osvežujejo, po regijah pa so dostopni tudi Euresovi svetovalci. Na Euresovi spletni strani je bil včeraj objavljen podatek, da je v 31 državah, ki so zajete v mrežo Eures, prostih 4231 delovnih mest. Trenutno veliko delavcev iščejo v Belgiji, Švici, Nemčiji, daleč največ pa na Danskem - 710.

Večina iskalcev dela si ne želi iti v neznano okolje in ne predaleč od doma. "Zakaj bi šel delat na nizozemske njive za 600 ali 800 evrov, če se lahko prijavim na zavod za zaposlovanje, tu in tam pa kaj zaslužim z delom na črno?" pravi mladi poslovni tajnik, ki ima malo možnosti, da bo dobil delo v pisarni kakšnega podjetja na Koroškem, saj po podatkih zavoda za zaposlovanje na tem območju prihodnost ne bo naklonjena zaposlovanju za poklice računovodskih in knjigovodskih uradnikov, tajnikov, šivilj in osnovnošolskih učiteljev. Letos je zaradi gospodarske krize brez poletnega zaslužka ostalo tudi veliko mladih, ki so jim delodajalci lani rekli, naj se letos vrnejo na počitniško delo, trenutno pa dela ni dovolj niti za redno zaposlene.

Prava redkost je, da počitniško delo kdo od mladih najde v Avstriji, kot sta ga dva Slovenca pri cerkvenem časniku Nedelja v Celovcu. Časnik je maja objavil razpis, ki je prijazno vabil mlade, naj se za nekaj tednov pridružijo redakciji, če imajo veselje do pisanja in jim slovenščina ni španska vas. Vincenc Gotthard, ki te dni nadomešča urednika Hanzija Tomažiča, je povedal, da so na počitniško delo letos vzeli dekle in fanta iz Slovenije. "Počitniške praktikante imamo pri Nedelji že najmanj 25 let in večinoma so bili iz vrst slovenske narodne skupnosti. Za nas so praktikanti enakopravni člani redakcije, razlika je le v tem, da oni uredniški vsakdanjik šele spoznavajo in se učijo rokodelskih podlag novinarskega dela. Veseli smo jih, ker odpirajo nova obzorja in spravljajo v časopis nove teme," je povedal Gotthard.

S sezonskim avstrijskim delodajalcem ima dobre izkušnje tudi glasbenik Gorazd Čepin. Ob Klopinskem jezeru 22 let zapored dela za istega delodajalca in za njegove goste igra vsak večer julija in avgusta. "Ni slabo," pravi" čeprav Avstrijci pri plačilu zmeraj gledajo, da bi dali prej kak evro manj kot več. Vsak dan se vozim, igram dve uri repertoar, ki ga sam pripravim. Delodajalec se v to ne vtika, gostom pa je všeč, saj je moj izbor glasbe internacionalen. Gostje so zelo kultivirani iz vse Evrope in nikoli ni nobenih težav. Igram vedno od osmih do desetih zvečer, zaradi zakonodaje, ki jo strogo spoštujejo, ni nobenega zavlačevanja. "Pa napitnina?" "Bolj izjema kot pravilo," je povedal Čepin.