Po zakonu o delovnih razmerjih ima vsak delavec, ki se izobražuje, izpopolnjuje ali usposablja v lastnem interesu, pravico do plačane odsotnosti z dela ob dnevih, ko prvič opravlja izpite, če s kolektivno pogodbo o zaposlitvi ali posebno pogodbo o izobraževanju ta pravica ni podrobneje določena, pojasnjuje naša pravna svetovalka Andreja Mrak. Za zaposlene v javni upravi pa zakon o delavcih v državnih organih načeloma omogoča, da so lahko odsotni z dela tudi brez pravice do nadomestila plače največ 30 dni v posameznem koledarskem letu zaradi sodelovanja na seminarjih, kongresih in podobnih prireditvah, katerih vsebina ni povezana z delom v organu. To je mogoče v primeru, če posebne okoliščine zahtevajo daljšo odsotnost z dela in če delodajalec in zaposleni o tem dosežeta sporazum, dodaja Mrakova.

Kakšna je praksa odobravanja oziroma neodobravanja študijskega dopusta, smo preverili tudi v podjetjih. V Simobilu pravijo, da imajo zaposleni možnost koriščenja enega delovnega dne za vsako prvo opravljanje izpita, omogočajo pa jim tudi neplačano odsotnost, tako da med tistimi, ki se izobražujejo v skladu s potrebami podjetja, in zaposlenimi, ki se izobražujejo v lastnem interesu, praktično ni razlik. V Simobilu imajo trenutno pogodbo za študij sklenjeno s 25 sodelavci, je sporočila Maja Ilec iz službe za korporativno komuniciranje.

Podobno je tudi v novomeški Krki, kjer imajo možnosti pridobitve študijskih ugodnosti sistemsko urejene v podjetniški kolektivni pogodbi. Po njej lahko vsak zaposleni za vsako opravljanje izpita dobi po en dan, za prijavo zaključnih izpitov, nalog ter magistrskih nalog in doktorskih disertacij pa od tri do petnajst dni študijskega dopusta, je pojasnil njihov direktor kadrovskega sektorja Boris Dular.

V internem pravilniku so študijske dopuste določili tudi v Trimu. Splošno-kadrovska direktorica Marta Strmec je povedala, da zaposlenim pripadata do dva dni dopusta za vsak izpit oziroma od pet do dvajset dni za opravljanje zaključnih nalog, odvisno od stopnje izobrazbe, ki jo zaključujejo. "Ko podjetje zaposlenega podpre pri študiju, ima ta možnost koriščenja študijskega dopusta, če se za to posebej pogodbeno dogovorimo," je povedala Marta Strmec.