Pred preiskovalnim sodnikom se je moral zagovarjati zaradi nedovoljenega prometa z orožjem in preprečitve uradnega dejanja, kriminalisti pa še vedno preiskujejo, ali je šlo tudi za kaznivo dejanje terorizma.

Bombe "namenjene" Pahorju

Prvi mož slovenskih policistov Janko Goršek je javnost v soboto šokiral: "Preverjamo eno od zelo velikih verjetnosti, da je bil namen te osebe aktivirati pet ročnih bomb pred enim od najpomembnejših državnih objektov v Ljubljani v času, ko bi se v bližini zadrževal eden od najvišjih političnih predstavnikov Slovenije."

Po nekaterih neuradnih podatkih naj bi Zagajski med postopkom povedal, da je bombe nameraval vreči celo na slovenskega predsednika vlade Boruta Pahorja.

Da je ozračje naelektreno, je že v petek zvečer opozorila obširna policijska akcija na ljubljanski železniški postaji, ki jo je obkolilo več policijskih avtomobilov in maric, iz katerih se je usulo okoli šestdeset ljubljanskih policistov, njihovih kranjskih kolegov, vodnikov psov, specialcev in pripadnikov posebnih enot. Medtem ko je nad železniško postajo krožil policijski helikopter, so preiskali vseh 105 potnikov na vlaku, ki je iz Beograda peljal proti Zürichu, prebrskali so tudi njihovo prtljago in vlak. Kot se je pozneje izkazalo, je akcijo sprožila grožnja Zagajskega, da so na vlaku njegovi oboroženi pajdaši, ki naj bi dokončali, česar se je lotil sam.

Čeprav vse kaže, da se je domnevnega atentata Hrvat lotil na lastno pest, policisti "ostajajo pozorni", kot nam je včeraj potrdila tiskovna predstavnica policije Nuška Tavčar.

Hrabri policist preprečil tragedijo

Zagajski naj bi se na mednarodni potniški vlak usedel na območju Zagreba in se mirno peljal proti Ljubljani. Na železniškem mejnem prehodu Dobova so na vlaku njegove osebne dokumente pregledali policisti, ki so ugotovili, da Hrvat na schengenskem območju ni zaželen (zaradi poskusa umora z bombo je bil pred leti zaprt v Nemčiji, op. p.), in ga povabili na temeljit pregled na policijsko postajo. Z vlaka naj bi v spremstvu policistov odšel povsem mirno, v policijskih prostorih pa se je kmalu zatem odvila drama, ki bi se lahko končala tragično.

Krški policist, ki že nekaj let nadzoruje mejo na prehodu v Dobovi, je v zaprtem zastekljenem prostoru začel pregled Zagajskega, ki je sčasoma očitno dojel, da bomb pred policisti ne bo mogel skriti. Postal je nemiren in ni več ubogal ukazov policista, na lepem pa je segel v žep in iz njega potegnil ročno bombo M75. V istem trenutku je iz nje potegnil in odvrgel tudi varovalko, a mu je naslednjo potezo, ki bi bombo aktivirala, policist preprečil.

Tridesetletni policist je bombaša pogumno zgrabil za pest, v kateri je držal bombo, in na pomoč poklical kolege. Zagajski je skušal z roko seči še po eni bombi, a so mu policisti to preprečili, ga ukrotili in zasegli vseh pet granat.