"V življenju obstajajo trenutki za nove začetke. Ugotovil sem, da je zame zdaj tak trenutek," je poudaril in dejal, da je zdaj čas za nove ljudi.

"Odločil sem se za umik iz aktivne politike in tudi ne bom kandidiral na predsedniških volitvah," ki bodo konec leta, je še povedal. "Te odločitve nisem sprejel zlahka, to je rezultat dolgega razmisleka," je dejal.

Povedal je še, da je politiko jemal in jo še danes jemlje kot služenje hrvaškemu narodu. "Imel sem čast in privilegij biti zraven pri mednarodni afirmaciji hrvaške države. Odhajam zadovoljen, ker so moji cilji uresničeni," je poudaril in dodal, da je ponosen na uspehe HDZ in hrvaške vlade pod svojim vodstvom. "V to sem vložil ves svoj trud," je zatrdil Sanader, ki je večkrat ponovil, da je bil v politiki približno 20 let, ter da je polovico tega časa vodil tudi stranko in šest let vlado.

Sander je še dejal, da odhaja zadovoljen, ker so bili izpolnjeni državni cilji države, kot je položaj Hrvaške v svetu, ki ga med drugim potrjujeta nestalno članstvo v VS Združenih narodov ter vstop v zvezo Nato. "Hrvaška je na pragu vstopa v Evropsko unijo, potrebna je le politična odločitev in pogajanja bomo končali v treh mesecih," je poudaril Sanader.

Na Sanaderjevo odločitev je vplival tudi neuspeh v pogajanjih z EU

Na novinarsko vprašanje, ali je neuspeh v pogajanjih z EU vplival na njegovo odločitev, je Sanader odgovoril pritrdilno. "EU in projekt evropskih integracij nima prihodnosti, če bo sprejeto načelo izsiljevanja kot načelo delovanja znotraj unije," je dejal. Izrazil je še pričakovanje, da se bo tovrstno izsiljevanje končalo.

Se pa Sanader ni strinjal z očitki, da odhaja v izjemno občutljivem času za državo, med drugim tudi zaradi gospodarske krize in blokade pogajanj z EU. Poudaril je, da nikoli ni bežal pred izzivi in da omenjene težave niso razlog za njegov odstop. Sanader sicer ni izključil možnosti, da se nikoli več ne bo ukvarjal s politiko.

Index: Spor v vrhu HDZ zaradi "afere tovornjaki" morda razlog za odstop Sanaderja

Hrvaški spletni časnik index.hr kot možen razlog za Sanaderjev odstopa navaja, da je v torek zvečer prišlo do ostrega verbalnega spopada med Sanaderjem ter poslancem in članom predsedstva HDZ Andrijo Hebrangom glede afere nakupa vojaških tovornjakov.

Index.hr poroča, da je Sanader na torkovem srečanju predsedstva HDZ zahteval sprožitev sodnega procesa proti bivšemu obrambnem ministru Berislavu Rončeviću, ki je brez javnega razpisa konec leta 2004 kupil 39 tovornjakov znamke iveco.

Na Hrvaškem sicer že nekaj časa poteka preiskava, ali je Rončević na ta način oškodoval državni proračun za približno dva milijona evrov, kolikor naj bi bili cenejši in za hrvaško vojsko bolj primerni nemški tovornjaki znamke man, ki so bili pred tem ponujeni na javnem razpisu.

Hrvaški spletni časnik poudarja, da sta se Sanader in Hebrang, ki je bil tudi član saborske komisije za ugotavljanje dejstev v "aferi tovornjaki", ostro sprla, ter da naj bi Hebrang dejal: "Če bomo predali Rončevića, nihče med nami ni več varen". Kot še poroča index.hr se je razprava potem vnovič dodatno razvnela, sklenili pa so, da bodo omenjeno afero pustili za prihodnje obdobje.

Index.hr ocenjuje, da je prišlo do spopada dveh frakcij v HDZ, ker je ostra razprava potekala tudi glede objave znižanja BDP za 6,7 odstotka. Kot domneva index.hr, je večina članov predsedstva vladajoče stranke obtožila finančnega ministra Ivana Šukerja, da je napačno predstavljal informacije, ter na ta način pripeljal v zablodo tako vlado kot Sanaderja.

Hrvaški novinar Denis Romac: Mnogi so pričakovali, da bo Pahor odstopil pred Sanaderjem

Jadranka Kosor ima v saboru že zagotovljeno podporo večine

Sanader je še napovedal, da bo sedanja koalicija ostala in da bo predsedniku Stipetu Mesiću za novo mandatarko za sestavo vlade predlagal dosedanjo podpredsednica vlade Jadranko Kosor. Po Sanaderjevih besedah Kosorjeva že ima zagotovljenih večinskih 83 glasov koalicijskih partnerjev v saboru. Dodal je, da sta se danes slišala z Mesićem po telefonu in da se bosta srečala drevi.

Sanader je na današnji novinarski konferenci tudi napovedal spremembe v vrhu HDZ, kjer bodo med drugim uvedli položaj častnega predsednika stranke.

Sanader je kot namestnika na položaju predsednika vlade in predsednika stranke predlagal Jadranko Kosor. Kot kandidata HDZ za predsednika države pa je predlagal Andrijo Hebranga, ki ima na voljo 24 ur, da se odloči, ali bo sprejel kandidaturo.

Hrvaški mediji so po informacijah o odstopu Sanaderja že začeli ugibati o nadaljnjih političnih rošadah. Tako naj bi mesto podpredsednika vlade zasedel sedanji kmetijski minister Božidar Pankretić, njegovo mesto pa naj bi prevzel Petar Čobanković iz HDZ. Ustanavlja se tudi novo ministrstvo za upravo, katerega minister naj bi postal Davor Mlakar.

Novi podpredsedniki HDZ naj bi postali Vladimir Šeks, Andrija Hebrang, Božidar Kalmeta, Ivan Šuker, Ivan Jarnjak in Petar Čobanković. Namestnik predsednice HDZ Jadranke Kosor pa naj bi postal minister za zadravstvo Darko Milinović.

Sanader položaj predsednika vlade zapušča v času težke gospodarske krize v državi, ko ekonomski pokazatelji iz dneva v dan razkrivajo, kako je vlada pod taktirko Sanaderja sprejela napačno gospodarsko politiko.

SDP zaradi odstopa Sanaderja zahteva volitve

Predsednik največje hrvaške opozicijske stranke, Socialdemokratske stranke (SDP), Zoran Milanović je na današnji novinarski konferenci po odstopu premiera Iva Sanaderja v Zagrebu dejal, da Hrvaška potrebuje predčasne volitve, ker nova koalicijska vlada po njegovi oceni ne bo imela politične legitimnosti.

Milanović je ocenil, da parlamentarna zaupnica novemu mandatarju in vladi ni zgolj tehnično, temveč "globoko politično vprašanje". Pojasnil je, da je dosedanji premier dobil zaupanje državljanov na volitvah, kar "ne velja več".

Po poročanju hrvaške tiskovne agencije Hina je še poudaril, da je potreben nov glas javnosti in nova izbira hrvaških volivcev, ker bo brez tega vse le "navadna farsa".

Šef socialdemokratov je izpostavil, da je njegova stranka pripravljena prevzeti odgovornost za Hrvaško. Prav tako so pripravljeni doseči dogovor o hrvaški poti naprej z vsemi možnimi političnimi partnerji. Dodal je, da vladajoča HDZ s svojimi koalicijskimi partnerji tega ni uspela doseči.

Hrvaške opozicijske stranke: Sanader je "strahopetec", gre za "sramoten pobeg"

Tudi ostale opozicijske stranke ocenjujejo, da so nujno potrebne predčasne parlamentarne volitve. Vodja poslanske skupine Hrvaške narodne stranke (HNS) Vesna Pusić je dejala, da je nova vlada, ki jo bodo sestavljali dosedanji koalicijski partnerji na čelu z novo premierko, lahko le zelo kratkotrajna in začasna vlada. "Ta država mora na parlamentarne volitve, (potem, ko je odstopil premier Ivo Sanader)", je dejala Pusićeva.

Predsednik HNS Radimir Čačić je ocenil, da je Sanader "strahopetec", ter da "ni patriot". "Vodja, ki je imel ključno vlogo v tem, da so državljane Hrvaške in hrvaški narod pripeljali v takšno krizo, ter do kolapsa gospodarstva in funkcioniranja pravne države, ne more in ne sme zapustiti ladje, ki se potaplja, ter državljanov v omenjeni situaciji. To ni vodja", je dejal Čačić.

Poslanec Istrske demokratske skupščine Damir Kajin je tudi izjavil, da gre za "sramoten pobeg" dosedanjega predsednika vlade. Dodal je, da "ne verjame Sanaderju, niti ko odhaja," ter dodal, da gre po njegovem za manever, po katerem se bo Sanader čez pet mesecev oglasil kot kandidat za predsednika države na prihodnjih volitvah. Tudi Kajin podpira zahteve za predčasne parlamentarne volitve.

Vodja Hrvaške stranke prava Anto Đapić je izjavil, da je bil presenečen nad Sanaderjevo odločitvijo in ocenil, da je "možno pričakovati nove volitve".

Vladna Hrvaška stranka upokojencev bo tudi podprla predčasne parlamentarne volitve, je potrdil njen predsednik Silvano Hrelja, ki je dodal, da je potreben čas, da se bo videlo, kakšna bo nova vlada.

Predstavniki strank vladajoče koalicije so večinoma izražali presenečenje nad odločitvijo Sanaderja, da bo zapustil položaj premiera in predsednika vladajoče stranke. Poslanec nacionalnih manjšin, med njimi tudi slovenske, Šemso Tanković, je dejal, da ga je Sanader danes obvestil o svoji odločitvi, med ostalim pa je omenil Sanaderjeve zdravstvene razloge. Pojasnil je, da naj bi zdravniki opozorili Sanaderja, da se je potrebno umiriti oziroma "prestaviti iz pete v drugo prestavo".

Sanader Mesića uradno obvestil o odstopu

Hrvaški predsednik Stipe Mesić je danes v svoji rezidenci v Zagrebu sprejel dosedanjega premiera Iva Sanaderja, ki ga je tudi uradno obvestil o svojemu odstopu, so sporočili iz urada hrvaškega predsednika. Kot so dodali, je Mesić izrazil začudenje nad časom Sanaderjeve odločitve.

Mesić je poudaril, da je Hrvaška v zelo resni, celo kritični gospodarski situaciji. Dodal je tudi, da so pogajanja o vstopu Hrvaške v EU ustavljena zaradi slovenske blokade, kar je pripeljalo tudi do poslabšanja odnosov med državama.

"Kriza vlade v takšnih okoliščinah ne prizanaša stabilnosti države in bo neizogibno izzvala dvome v tujini, ne glede na to, da vse institucije še naprej opravljajo svoje delo in da bodo vsi, vključno s predsednikom republike, strogo spoštovali z ustavo in zakonom predpisani postopek v omenjenem primeru," so še zapisali v sporočilu iz Mesićevega urada.

Mesić je še ocenil, da sta s Sanaderjem dobro sodelovala, posebej glede evropske politike. Izrazil je pričakovanje, da bo tudi novi premier nadaljeval sodelovanje glede na predsedniška ustavna pooblastila v zunanji politiki, obrambi in nacionalni varnosti.

Poleg premiera v odhodu sta bila na srečanju z Mesićem tudi podpredsednica vlade Jadranka Kosor, za katero je Sanader na svoji današnji poslovilni novinarski konferenci dejal, da jo bodo predlagali za novo mandatarko, in podpredsednik sabora Vladimir Šeks. Kosorjeva je bila sicer kot kandidatka HDZ Mesićeva izzivalka v drugem krogu prejšnjih predsedniških volitev.