Odpravljene pa so tudi omejitve glede prejemanja Zoisove štipendije za primerljive izobraževalne programe v tujini. Če bo tuji izobraževalni program primerljiv z izobraževalnim programom v Sloveniji, to ne bo več ovira za pridobitev Zoisove štipendije. Za pridobitev štipendije bo v tem primeru zadoščalo dokazilo o akreditaciji tuje izobraževalne ustanove in programa; kandidat si ga bo moral pridobiti sam.

Zakonska novela pa ne odpravlja tistih pomanjkljivosti pri podeljevanju Zoisove štipendije, o kateri je bilo v javnosti morda največ govora, zlasti kriterija, ki zahteva izjemno pridnost oziroma vsestranskost. Za Zoisovo štipendijo lahko namreč zaprosijo tisti učenci, ki so v zadnjem razredu pri vseh predmetih dosegli povprečje 4,5 in bili prepoznani kot nadarjeni. Težava je ob visokem povprečju v tem, da je bilo sredstev za te štipendije doslej premalo, zato je povprečje tistih, ki so v letu 2007/2008 dobili štipendijo po teh dveh kriterijih, znašalo 4,87. To pomeni, da učenec, četudi je bil prepoznan za izjemno nadarjenega, ni dobil štipendije, če je ob dveh izbirnih predmetih imel poleg samih petic en sam predmet trojko ali dva predmeta štirico (ali ob treh izbirnih predmetih eno štirico in eno trojko). Ali drugače: učenec, ki je izrazito nadarjen in uspešen zgolj na enem področju, oziroma premalo priden, da bi povsod zbiral petice, po tem kriteriju - če bo tudi jeseni denarja premalo glede na število kandidatov - ne bo dobil štipendije za nadarjene.

Branka Jelen Sidorovich iz Javnega sklada za razvoj kadrov in štipendije ob tem poudarja, da lahko štipendijo dobi tudi učenec, ki se izkaže z izjemnim dosežkom. V tem primeru namreč ne potrebuje ne zahtevanega povprečja ne potrdila o nadarjenosti. Vendar pa posebni dosežek ni vsak. Za te štejejo ne več kot dve leti stare uvrstitve na prva tri mesta na dovolj uglednih mednarodnih in državnih tekmovanjih ali zlato priznanje; priznanja za najboljše raziskovalne naloge na državni ali mednarodni ravni; nagrajena znanstvenoraziskovalna, razvojna ali umetniška dela na državni ali mednarodni ravni ali objave znanstvenoraziskovalnih nalog v strokovni reviji ali zborniku.

Javni poziv za uveljavitev pravice do Zoisove štipendije za prihodnje šolsko oziroma študijsko leto bo objavljen najkasneje do konca junija na spletnih straneh Javnega sklada RS za razvoj kadrov in štipendije, ministrstva za delo, družino in socialne zadeve ter na portalu e-uprava. Kandidati - tako tisti, ki si bodo hoteli pridobiti to štipendijo na novo, kot tisti, ki jo že prejemajo (preko zavoda za zaposlovanje ali javnega sklada) in jo bodo želeli ohraniti - bodo morali vlogo nasloviti na omenjeni sklad. Dijaki bodo morali to storiti do 9. septembra, študenti pa do 7. oktobra.