V 35-članskem Svetu guvernerjev IAEA je danes za zaprtimi vrati potekalo neformalno glasovanje o nasledniku generalnega direktorja IAEA Mohameda El Baradeja, ki je bilo namenjeno preverjanju podpore posameznim kandidatom, sicer pa ni bilo zavezujoče. Formalno glasovanje za položaj, od katerega se bo El Baradej po treh štiriletnih mandatih poslovil novembra, bo predvidoma potekalo 2. julija.

Na današnjem glasovanju, na katerem so članice Sveta guvernerjev izbirale med petimi kandidati, je največ glasov, 20, prejel japonski veleposlanik pri IAEA Jukija Amano, 11 pa jih je šlo veleposlaniku Južnoafriške republike pri agenciji Abdulu Samadu Mintyju.

Slednja sta se za položaj potegovala že v prvem krogu glasovanja marca letos, ko nobeden ni prejel potrebne dvotretjinske podpore glasov. To je že marca pokazalo na razkol med Zahodnimi članicami agencije, ki podpirajo Amana, in državami v razvoju, ki stojijo za Mintyjem. Prav zaradi preseganja tega razkola so zato kandidaturo predložili še trije kandidati iz EU, med njimi Petrič.

Štiri glasove je na današnjem glasovanju prejel Španec Luis Echavarri, vodja Agencije za jedrsko energijo (NEA) pri Organizaciji za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD), medtem ko preostala kandidata, slovenski ustavni sodnik in dolgoletni diplomat Petrič ter Belgijec Jean-Pol Poncelet, nekdanji podpredsednik belgijske vlade, trenutno pa podpredsednik francoskega jedrskega koncerna Areva, nista prejela nobenega glasu.

Članstvo v IAEA ostaja razdvojeno

"Zaenkrat nisem sprejel nobene odločitve, saj mislim, da bi bilo vsako odločanje preuranjeno in nepotrebno. Jasno pa je, da je stvar vredna resnega premisleka in ta premislek bomo opravili," je glede izida današnjega glasovanja dejal Petrič.

Kot je pojasnil, se bo posvetoval v Ljubljani, saj je navsezadnje kandidaturo postavila Slovenija, vsekakor pa je po njegovem mnenju potrebno videti, kako se bodo stvari razvijale do formalnega glasovanja. Nad izidom glasovanja Petrič sam ni razočaran, je pa nekoliko presenečen. Pričakoval je namreč, da bo trojica kandidatov iz Evrope skupaj dobila med osem in deset glasov.

Zaradi zgolj štirih glasov evropskim kandidatom, ki so šli Echavarriju, se je Petrič vprašal, koga podpira Evropska unija. V 35-članskem Svetu guvernerjev sicer sedi osem članic unije. Predvsem pa je Petrič razočaran, da se je na IAEA ohranila razdvojenost, "ki smo jo mi z mojo kandidaturo poskušali preseči".

"Članstvo v IAEA ostaja razdvojeno, polarizirano, kar je za agencijo, ki je tako pomembna glede na bodočnost jedrske energije in tehnologij ter na nevarnosti, povezane s tem, skrajno problematično," je poudaril Petrič in pojasnil, da bi moral bodoči generalni direktor, kdorkoli še bo, uživati podporo vseh.

"Ne potrebujemo vodenja agencije s strani nekoga, ki ne bo užival dovolj visoke splošne podpore vseh. To bi bilo slabo. V tem pogledu zaenkrat nismo zakorakali na pravo pot, mogoče pa še bomo," je dejal. Temu, da sta v igri zopet japonski in južnoafriški kandidat, ki že v marčnem krogu nista dobila zadostne podpore, so po mnenju Petriča botrovale že prej dane obveze.

"Slovenija je predlagala kandidata, ki bi bil po našem mnenju in po mnenju mnogih lahko združujoč. Ampak očitno so pretekle zaveze, obljube, dogovori, vodili do tega, da smo tam, kjer smo bili," je dodal. "To pa je za agencijo in za mednarodno skupnost izredno slabo," je poudaril.

Naloge generalnega direktorja

Pet kandidatov se je članom Sveta guvernerjev predstavilo na neformalnem zasedanju 26. maja. Petrič je v predstavitvi svoje kandidature izpostavil, da ni pomembno, iz katere države bo direktor, temveč to, da IAEA dobi dobrega direktorja.

V skladu s statutom IAEA generalnega direktorja za štiriletni mandat imenuje Svet guvernerjev z odobritvijo Generalne konference agencije.

Naloga generalnega direktorja IAEA je predvsem članicam agencije in podpisnicam Sporazuma o neširjenju jedrskega orožja pomagati pri mirni uporabi jedrske energije. To nalogo je v zadnjih 15 letih zasenčilo težavno izvajanje nadzora nad državami, pri katerih obstaja sum, da na skrivaj skušajo pridobiti jedrsko orožje.