Po napovedih državne sekretarke Helene Kamnar naj bi Durs predvidoma danes na svoji spletni strani objavil navodila o postopku, po katerem bodo pri kmetih uveljavili nov način izračunavanja davčne osnove, torej brez upoštevanja plačil OMD. Durs je medtem kmetom že poslal odločbe o odmeri davka iz kmetijstva za leto 2008 in izdal informativne izračune dohodnine, ki upoštevajo tudi plačila OMD. Ker pa je velika večina zavezancev že vložila ugovor zoper informativni izračun dohodnine, Kamnarjeva pravi, da jim bo Durs v skladu z novimi navodili izdal nove odločbe. Enako velja tudi za tiste, ki ugovora niso vložili, bo pa pri njih postopek izdaje nove odločbe malce drugačen.

Na naše vprašanje, ali je bila naknadna odločitev vlade o izločitvi plačil OMD iz obdavčitve politične narave, je Kamnarjeva odgovorila, da bi to odločitev bolj kot v politični kontekst postavila v kontekst gospodarske in finančne krize, ki je po njenem začela pritiskati tudi na kmetijstvo. Ker bi bila plačila OMD letos prvič obdavčena, bi, tako Helena Kamnar, to lahko pri nekaterih davčnih zavezancih povzročilo velike težave. Bo pa po njenem treba vprašanje obdavčitve ali neobdavčitve plačil za kmetovanje na območjih, kjer so razmere za to omejene, rešiti dolgoročno - s spremembo zakona o dohodnini. "Na kmetijskem ministrstvu so prepričani, da so plačila OMD okoljska plačila, na finančnem pa menimo, da so nadomestilo za izpad dohodka in bi zato morala biti obdavčljiv vir. O tem se bomo morali poenotiti, to zapisati v zakon o dohodnini in za tem vsi stati," poudarja Kamnarjeva.

Upa tudi, da bo novela dohodninskega zakona veljala že prihodnje leto, prav tako novela zakona o ugotavljanju katastrskega dohodka, ki je že nared, a so pogledi nanjo zelo različni.

Državna sekretarka Kamnarjeva ocenjuje, da bi morala Slovenija čim prej vzpostaviti sistem obdavčitve po dejansko prejetih subvencijah in opustiti zdaj veljavno povprečenje subvencij, ko se davčna osnova izračuna, tako da se povprečni znesek kmetijskih subvencij pripiše vsem lastnikom kmetijskih zemljišč in gozdov, ne glede na to, koliko jih prejmejo. "To po moji oceni ni prava zgodba, saj je zdajšnji sistem velikim kmetom v prid. Če dobiš nadpovprečno visoko subvencijo in te obdavčijo po povprečni subvenciji, si na boljšem. S stališča enakopravne obravnave davčnih zavezancev je zato prav, da se od tega instrumenta poslovimo," meni Helena Kamnar.