Kot poroča hrvaška tiskovna agencija Hina, je Zubović v odgovoru Vajglu poudaril, da je "neprijetno presenečen nad vsebino in tonom" njegovega pisma. Med drugim je zatrdil, da Hrvaška v svojih dokumentih v pristopnih pogajanjih z EU ni prejudicirala rešitve spora o meji. "Hrvaška je bila in je tudi zdaj pripravljena s posebno izjavo potrditi, da dokumenti iz pogajalskega procesa ne prejudicirajo dvostranskega vprašanja meje," je poudaril.

"Slovenska politika mora sprevideti, da Hrvaška ne more pristati na rešitev, ki je v nasprotju z mednarodnim pravom, samo zato, ker je Slovenija članica EU, Hrvaška pa je kandidatka za polnopravno članstvo," nadaljuje Zubović.

"Na žalost slovenska vlada s svojo politiko izsiljevanja deluje v nasprotju z osnovnimi načeli, na katerih je bila ustanovljena EU. Slovenska zunanja politika že mesece ne blokira samo hrvaških pristopnih pogovorov, temveč tudi celotno politiko širitve EU in njeno politiko stabilizacije jugovzhodne Evrope. Na koncu takšna zunanja politika najbolj škodi Sloveniji, tako v EU kot zunaj nje," je še poudaril Zubović in izrazil obžalovanje, ker ravnanje sedanje slovenske vlade kvari tradicionalno prijateljske odnose hrvaškega in slovenskega naroda, še navaja Hina.

Vajgl sprti strani pozval k strpnosti

Vajgl je v četrtek v pismu Zuboviću pozval hrvaške in slovenske politike, naj s svojimi izjavami ne podžigajo javnosti na obeh straneh meje. "Predlagam, da parlamentarci damo zgled medsebojnega spoštovanja, zrelosti in potrpežljivosti," je zapisal Vajgl.

Vajgl je opozoril, da tovrstna retorika ne more koristiti dobrososedskim odnosom. Še posebej pa se je obregnil ob sredino izjavo hrvaškega premiera Iva Sanaderja v Gospiću, ki je v pozivu "hrvaškim prijateljem v Sloveniji" dejal, da "slovenska politika in slovenski državni vrh vodita slabo politiko". "Na žalost je treba spomniti na to, da smo takšno retoriko in takšno neposredno komuniciranje z 'zdravimi silami' v Sloveniji zadnjič doživeli v času vzpona Miloševićevega velikosrbskega nacionalizma," je zapisal Vajgl.