Po njem bodo družbe iz Šrotovega kroga lastniško obvladovale že več kot 90 odstotkov Infond  Holdinga, kar jim odpira vrata za iztisnitev malih delničarjev in morebitno poznejšo pripojitev holdinga njegovemu največje mu lastniku, družbi Center Naložbe. Letno poročilo Centra Naložb sicer razkriva, da je najmanj ena družba iz Skupine Pivovarna Laško (Pivovarna Union, Delo, Radenska, Fructal...) Centru Naložbe lani posodila kar 30,8 milijona evrov. Center Naložbe, ki ga vodi Saša Fajs, pa posojil očitno ni najel za svoje potrebe, temveč predvsem za potrebe Infond Holdinga, ki se je prav zaradi prevzema Pivovarne Laško znašel v resnih finančnih težavah.

To bi tudi po menilo, da bi Infond, ki je lansko leto končal na robu kapitalske neustreznosti, nanjo prenesel tudi za skoraj pol milijarde evrov dolgov. »Predlaga na dokapitalizacija s stvarnimi vložki je edina možna rešitev kapitalskega nesorazmerja, ki je nujno potrebna za nadaljnje poslovanje družbe,« pou darjajo v Infondu.

Čeprav bodo delničarji Infonda uradno odločali »le« o pokritju lanske izgube v višini 30 milijonov evrov z zmanjšanjem kapitala (s 84,2 na 54,2 milijona evrov), je iz sklica skupščine razvidno, da gre za še eno finančno operacijo, ki so jo Šrot in sodelavci načrtovali več mesecev. Delničarji Infonda bodo namreč hkrati glasovali tudi o povečanju osnovnega kapitala s pretvorbo terjatev. Pri njej pa ne bosta sodelovali NLB in NKBM, ki sta Infondu pred kratkim reprogramirali kratkoročni posojili, in preostale banke upnice, ampak le družba Center Naložbe, ki je v večinski lasti Šrotovega podjetja Kolonel. »Uprava je opravila razgovore z večjimi upniki družbe z namenom, da konvertirajo svoje ter jatve v kapitalske deleže. Na predlog se je odzvala le družba Center Naložbe kot edini večji upnik, ki je bil to pripravljen storiti,« so ob sklicu skup ščine pojasnili v Infond Holdingu.

Center Naložbe bo tako v lastniški delež spremenil 65 milijonov evrov terjatev in s tem še okrepil vpliv v Infond Holdingu. Ta bo imel tako po novem dobrih 119 milijonov evrov kapitala, pri čemer bo imel Center Naložbe, dosedanji 71-odstotni lastnik Infonda,  v lasti že skoraj 90 odstotkov delnic. Še dodatne tri odstotke bo obvladoval Fructal, član skupine Pivovarna Laško. Mimogrede, ajdovski proizvajalec sadnih sokov je za delnice, ki dejansko predstavljajo sklad lastnih delnic in nimajo glasovalnih pravic, v minulih mesecih od štel skoraj šest milijonov evrov. Z naložbo pa je Fructal že ustvaril dva milijona evrov izgube, kar je enako skoraj polovici njegovega predlanske ga dobička.
Ob tem velja opozoriti, da je večina terjatev Centra Naložb do Infonda novejšega datuma. Kar 54,5 milijona evrov je namreč družba Center Naložbe Infond Holdingu dolgoročno (!) posodila šele 25. marca letos, ko je kot njegov največji lastnik zagotovo morala vedeti, da je njen posojilojemalec že tako rekoč plačilno nesposoben. To dokazuje podatek, da je prav predsednica uprave Centra Naložb Saša Fajs še v začetku januarja na skupščini Infonda glasovala za povečanje kapitala družbe s pretvorbo terjatev upnikov v delnice, ki jo je Infond utemelje val s poslabšanjem finančnega položaja.

Zelo verjetno je torej, da so v družbi Center Naložbe že konec marca vedeli, da bodo v zameno za  glavnico posojila prejeli nove delnice Infonda. To pojasni tudi, zakaj bodo v Infondu kapital še pred povečanjem najprej zmanjšali. Dokapitalizacijska cena delnice namreč ne sme biti  nižja od nominalne. Če bi torej Infond dokapitalizacijo izpeljal še pred zmanjšanjem osnovnega kapitala, bi tako Center Naložbe za vsakih 1000 evrov posojila  dobil le manj kot dvesto delnic Infond Holdinga,  tako pa jih bo kar 310 (po ceni 3,22 evra na delnico). Seveda na račun malih delničarjev, katerih delež se bo temu primerno zmanjšal.

Preostalih 10,5 milijona evrov, ki jih bo pretvoril v kapital, si je Infond Holding od Centra Naložb izposodil dan pred lanskim božičem. Na isti dan je Infond Holding od Cestnega podjetja Maribor (CPM) in Fidine kupil okoli 15 odstotkov delnic Pivovarne Laško in zanje odštel 120 milijonov evrov. Čeprav je direktor Infond Holdinga Matjaž Rutar nekaj dni pozneje delničarjem na skupščini zatrdil, da družba pretvorbe terjatev v kapital zaradi omenjenega posla ne potrebuje, je iz sklica nove skupščine razbrati, da njegova trditev ne drži, saj Infond delnic pivovarne očitno ni bil sposoben kupiti zgolj z bančnimi viri.

primoz.cirman@dnevnik.si

matjaz.polanic@dnevnik.si