Semolič je v slavnostnem nagovoru poudaril, da je čas, v katerem živimo, neprijazen in težak za delavstvo po vsej Sloveniji. "Dnevno se zapirajo tovarne, ukinjajo se delovna mesta, socialna stiska, ki se prepleta s strahom in besom, je vsak dan prisotna tudi v Sloveniji," je dejal Semolič in poudaril, da konec krize ni znan, bo pa zagotovo nekoč prišel. Ob tem je opozoril, da krize niso povzročile delavske pravice in delavske plače, pač pa "kapital, ki ni poznal meja požrešnosti, pogoltnosti, hazarda in neizmernih dobičkov".

Krizo je po Semoličevih besedah povzročil svet vrednost, ki je v ospredje postavljal dobičke, poveličeval trg in povečeval finančne inštitucije kot vir vsega dobrega na svetu. "To krizo so povzročili tudi ljudje, ki so pri nas. Imamo del kapitala ki se obnaša družbeno neodgovorno," je dejal Semolič. Ob tem je poudaril, da bo potrebno v prihodnje zgraditi boljši sistem, ki bo v ospredje postavljal drugačne vrednote. Med temi je posebej izpostavil medgeneracijsko solidarnost, ki je po njegovem mnenju pomembna vrednota in jo je potrebno ohraniti, saj na njej temelji celoten sistem socialne države.

Prav tako morajo lastniki kapitala po besedah Semoliča v prihodnje v ospredje postavljati ne samo svoj interes, ampak naj bodo pozorni tudi na delavce. Semolič se je ob tem posebej dotaknil problematike mladih, ki so bili ena glavnih žrtev te krize in jih je mnogo izgubilo službo. Prav tako kot na mlade, je po njegovih besedah potrebno gledati tudi na druge ranljive skupine. Današnjega sprejema se je sicer udeležilo več predstavnikov slovenskega državnega vrha, med njimi minister za šolstvo in šport Igor Lukšič, notranja ministrica Katarina Kresal, minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik, med navzočimi pa je bil tudi nekdanji predsednik republike Milan Kučan.

"Trenutno kapital samega sebe postavlja na laž"

Svetlik je po koncu sprejema v pogovoru z novinarji poudaril, da se nekaterim morda dozdeva, da bližajoči se praznik dela nima pravega pomena v smislu, da bi se ga veselili, saj se ljudje zaradi krize vse bolj bojijo za svoje službe. Obenem je opozoril, da je trenutno čas, ko kapital sam sebe postavlja na laž. "V kriznih časih ugotavljajo, da kapital ne more več in nikdar ni mogel rasti sam iz sebe ampak je za to potreboval živo delo. Ko bo to spoznanje ponovno prišlo do veljave, bo delavstvo ponovno imelo večjo moč in bolj legitimno pravico, da zahteva tudi udeležbo pri ustvarjenem dohodku in dobrinah," je dejal Svetlik.

Glede Semoličevih pozivov, da mora država zagotoviti večjo socialno zaščito, je Svetlik poudaril, da država stori vse, kar lahko skrbi ter da je prednostna naloga predvsem zaščita najšibkejših skupin prebivalstva. "Potrebno je sprejeti take ukrepe, ki bodo omogočili revitalizacijo gospodarstva, saj so le delovna mesta in zaposlitve garancija za to, da bomo tudi v ekonomskem in socialnem pogledu napredovali," je dejal Svetlik.