Kraigherjeva je v izjavi za medije pojasnila, da je "naših stikov z državami, v katerih se je pojavil virus prašičje gripe, kar precej". Ob tem je zatrdila, da so "na vsak primer pripravljeni". Po njenih besedah zaenkrat v Evropi in po svetu še ni omejitev gibanja in prepovedi potovanj.

Odsvetujejo pa potovanja v Mehiko, tistim, ki pa bodo potovali, pa svetujejo, naj sledijo nasvetom in naj bodo čim bolj pozorni, je dejala. Dodala je tudi, da naj bodo potniki, ki se vračajo iz Mehike, pozorni na svoje zdravje. V primeru gripe podobni bolezni pa naj se oglasijo pri svojem zdravniku.

Kot je zatrdila, dobivajo iz Svetovne zdravstvene organizacije in drugih pristojnih organizacij sprotne informacije o bolezni in njenem širjenju. Vse nove informacije bodo objavljene na spletnih straneh Inštituta za varovanje zdravja (IVZ) in ministrstva za zdravje, je povedala.

Obenem je poudarila, da strokovna skupina ministrstva za zdravje, inštituta in Klinike za infekcijske bolezni Kliničnega centra bedi nad tem, da bodo v veljavi učinkoviti ukrepi, ko bodo ti potrebni.

Kraigherjeva je pojasnila, da je prašičja gripa bolezen, ki poteka s podobnimi znaki kot sezonska gripa. Tem znakom se pridruži tudi mrazenje, povišana telesna temperatura, izčrpanost ter bolečina v mišicah in žrelu. Nekateri bolniki pa imajo tudi težji potek s pljučnico, odpovedjo dihal in smrtjo.

Po besedah predstojnice centra za nalezljive bolezni pride do prenosa bolezni s človeka na človeka s kužnimi kapljicami, torej s kihanjem, kašljanjem in glasnim govorjenjem. Zato svetuje, naj pri kašljanju prekrivamo usta s čistim robcem in si nato umijemo roke. Nasploh je potrebno pogosto umivanje rok z milom. Izogibati se je treba stikov z bolnimi, v primeru bolezni pa ostanimo doma, je še opozorila.

V Mehiki vse več žrtev, države po svetu poostrile varnostne ukrepe

Mehiške oblasti so danes sporočile, da je prašičja gripa v državi najverjetneje terjala še sedem življenj, s čimer se je število žrtev po zadnjih podatkih povzpelo na 149. Bojazen pred prašičjo gripa se sicer širi tudi po Evropi, kjer je več držav že sprejelo preventivne ukrepe. Temu so se pridružile tudi številne azijske države.

V Benetkah so zaradi suma obolenja za prašičjo gripo v nedeljo v bolnišnico sprejeli 31-letno žensko, ki se je pred dnevi vrnila iz San Diega v ameriški zvezni državi Kalifornija, od koder poročajo o več primerih prašičje gripe. Prvi testi so pokazali, da se bolnica s smrtonosnim virusom ni okužila, so sporočile zdravstvene oblasti v Benetkah.

V Švici so zaradi suma prašičje gripe testirali pet ljudi, potem ko so se ti vrnili z izleta v Mehiki. V Franciji pa so na opazovanje sprejeli še štiri ljudi, ki so se vrnili iz Mehike in juga ZDA. Francoske oblasti so pred tem danes sicer sporočile, da drugi štirje potniki, ki so se vrnili iz Južne in Severne Amerike, niso zboleli za prašičjo gripo.

Izbruh prašičje gripe je preplah sprožil tudi na letališču v nemškem Frankfurtu. Posadke na letalih, ki se vračajo iz držav, kjer razsaja prašičja gripa, morajo paziti na potnike in oblasti obvestiti o morebitnih simptomih gripe. Potnike bodo pregledali tudi po pristanku na letališču, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Ameriški predsednik Barack Obama pa je danes dejal, da je grožnja širjenja prašičje gripe razlog za skrb, a ne tudi "razlog za preplah". V ZDA se je po poročanju WHO s prašičjo gripo okužilo že 40 ljudi, ki pa niso v smrtni nevarnosti. Ameriške oblasti so uvedle tudi nadzor na mejah.

V visoki pripravljenosti so tudi zdravstvene oblasti v Grčiji, kjer doslej ne poročajo o zapletih, kljub temu pa so v stalnem stiku s Svetovno zdravstveno organizacijo (WHO). Grške oblasti so na letališčih in v bolnišnicah uvedle preventivne ukrepe, zdravstvene oblasti pa morajo opazovati tujce, ki prispejo v regijo.

Posebne ukrepe so uvedli tudi v Makedoniji, kjer bodo v torek uvedli prepoved uvažanja žive svinjine, na mejah pa bodo povečali nadzor, da bi preprečili širjenje smrtonosne bolezni v državo, je novinarjem danes sporočil kmetijski minister Aco Spasenoski. V Makedoniji doslej niso zabeležili nobenega primera prašičje gripe, še poroča MIA.

Oblasti v Srbiji pa so sporočile, da bodo vse mednarodne potnike, ki bodo prispeli na letališča v Beogradu in Nišu, pregledali, se z njimi pogovorili in jim dali navodila, kam naj se zatečejo v primeru kakršnihkoli simptomov gripe.

Preventivne ukrepe so uvedli tudi na makedonskih letališčih, kjer bodo opravili obvezne pogovore z vsemi potniki, ki se vračajo s prizadetih območij.

Generalna direktorica Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Margaret Chan je z osebjem in strokovnjaki po vsem svetu danes pripravila telekonferenco, na kateri je vlade držav pozvala, naj pospešijo nadzor nad sumljivimi izbruhi gripe.

V Izraelu - judovski državi, kjer ne jedo mesa - pa so prašičjo gripo poimenovali mehiška gripa. "Uporabili bomo izraz mehiška gripa, da nam ne bo treba uporabiti besede svinja," je dejal namestnik izraelskega ministra za zdravje Jakov Litzman.

Strah pred širjenjem prašičje gripe se odraža tudi na cenah nafte, ki so danes padle občutno pod 50 ameriških dolarjev, prašičja gripa pa ogroža tudi letalsko industrijo, saj bi se lahko upočasnila okrevanje gospodarstva in zmanjšala zaslužek velikih letalskih podjetij.

Prašičja gripa tudi v Evropi: Španija potrdila prvi primer

Špansko ministrstvo za zdravje je danes potrdilo prvi primer prašičje gripe pri ljudeh v državi, kar je hkrati tudi prvi potrjeni primer prašičje gripe v Evropi. Ameriški predsednik Barack Obama, ki se je nedavno mudil v Mehiki, pa se počuti dobro, poročajo tuje tiskovne agencije.

Prašičjo gripo so potrdili pri 23-letnemu moškemu iz mesta Almansa na jugu države, ki se je 22. aprila vrnil iz Mehike, karanteno zanj pa so odredili v soboto ponoči. Okuženi moški se na zdravljenje odziva dobro in ni v smrtni nevarnosti, je na novinarski konferenci povedal španski minister za zdravje Trinidad Jimenez. "Razmere so pod nadzorom," je še dodal.

Oblasti sicer sumijo, da se je s prašičjo gripo v državi okužilo še 20 ljudi. Špansko zunanje ministrstvo je prebivalcem že odsvetovalo potovanje v Mehiko, kjer naj bi zaradi prašičje gripe po zadnjih podatkih umrlo že 149 ljudi. "Drugega primera v Evropi ni, v Španiji smo zabeležili edini primer," je pojasnil Jimenez.

V Mehiki se je nedavno mudil tudi ameriški predsednik Barack Obama. Kot je pojasnila visoka svetovalka Bele hiše Valerie Jarrett, se Obama počuti dobro. Na vprašanje, ali so ameriškega predsednika testirali na virus prašičje gripe, pa ni odgovorila.

Obama se je v okviru obiskal srečal in rokoval z direktorjem Nacionalnega antropološkega muzeja Felipom Solisom, ki je teden dni kasneje umrl. Kot je pojasnil mehiški minister za zdravje Jose Angel Cordova, ni umrl zaradi prašičje gripe, temveč zaradi pljučnice. "Predsednikovo potovanje v Mehiko ni ogrozilo njegovega zdravja," je po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug v nedeljo sporočil tiskovni predstavnik Bele hiše Robert Gibbs.

Okužba tudi v Skandinaviji?

Prve sume obolenj s prašičjo gripo preiskujejo tudi v Skandinaviji. Kot so sporočili z Inštituta za nalezljive bolezni v Stockholmu, so od ponedeljka zdravili in testirali pet ljudi, ki so se vrnili iz Mehike. Danska televizija TV2 je ob tem tudi poročala, da so za 50-letnega moškega v bolnišnici v Alborgu odredili karanteno, ker naj bi konec tedna kazal znake podobne ptičji gripi. Omenjeni moški se je v petek vrnil s počitnic na jugu ZDA v bližini meje z Mehiko.

Na Škotskem opazujejo dva potnika, ki sta se vrnila iz Mehike, o domnevnih primerih prašičje gripe pa poročajo tudi iz Kolumbije in Brazilije.

Kako prepoznati prašičjo gripo?

Izbruh prašičje gripe se je odrazil tudi na borzah, kjer so danes zabeležili padec vrednosti delnic. Investitorji se ob tem bojijo, da bi izbruh smrtonosne bolezni lahko poglobil gospodarsko krizo in onemogočil okrevanje svetovnega gospodarstva.

Virus prašičje gripe tipa A/H1N1 se po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) lahko prenaša med ljudmi, ki so v tesnem stiku, izbruh gripe pa ima "pandemični potencial". To pomeni, da se gripa lahko razširi na druge celine. Novi virusi gripe so v preteklosti že terjali na deset tisoče življenj in več milijard ameriških dolarjev škode.

Strah pred novo pandemijo je v preteklosti povzročil predvsem človeku nevaren virus ptičje gripe tipa H5N1, ki je od leta 2003 terjal okoli 250 življenj, večino v Jugovzhodni Aziji. Vendar pa se virus H5N1 težko prenaša med ljudmi, njegovo širjenje pa so omejili z zakolom perutnine.

Prašičja gripa naj bi se širila tako kot navadna gripa. Delce virusov, ki se izločijo pri kašljanju in kihanju, lahko vdihnejo ljudje v bližini, delci pa lahko pristanejo tudi na predmetih. Teh se nato lahko dotaknejo ljudje in virus prenesejo na usta, nos ali oči. Ljudje z virusom so kužni v obdobju od enega dne pred razvojem simptomov do sedmih dni ali več, potem ko se bolezen že razvije. Majhni otroci so kužni več dni.

Simptomi prašičje gripe so nenadna vročina nad 38 stopinj Celzija, kašelj, glavobol, boleče vezi, zamašen nos, utrujenost in pomanjkanje apetita. Ljudje, ki so se okužili z virusom, poročajo o izcedkih iz nosu, bolečem grlu, slabosti v želodcu, bruhanju in diareji. Prašičja gripa je v preteklosti povzročila pljučnico, zamašitev dihalnih poti in hudo poslabšanje zdravstvenega stanja.

V ZDA so od decembra 2005 do februarja 2009 zabeležili 12 primerov prašičje gripe. Leta 1988 je umrla noseča ženska, potem ko je bila v stiku z okuženimi svinjami. Leta 1976 je prašičja gripa v ameriški vojaški bazi v New Yerseyju terjala življenje vojaka, štiri vojake pa so zaradi pljučnice sprejeli v bolnišnico.

Cepivo proti prašičji gripi za ljudi še ni razvito, za svinje pa ga je že moč dobiti. Zaenkrat še ni jasno, ali bi ljudem pomagala trenutna "sezonska" cepiva.

WHO: Azija zaradi izkušenj z epidemijami bolj pripravljena na prašičjo gripo

Strah pred smrtonosno ptičjo gripo se širi tudi v Aziji. Oblasti v Hongkongu so oblikovale skupino znanstvenikov, da bi v tednu ali dveh pripravili test za smrtonosni virus prašičje gripe, s pomočjo katerega bi bilo rezultate testiranj moč dobiti v štirih do šestih urah. S pomočjo testov, ki so trenutno v uporabi, je rezultate moč dobiti v dveh do treh dneh.

Singapur, Tajska, Japonska, Indonezija in Filipini pa so ponovno uporabili termalne skenerje, ki so jih uporabili v času epidemije sindroma akutnega oteženega dihanja (sars) leta 2003. Z omenjenimi skenerji pri potnikih, ki prispejo iz Severne Amerike, preverjajo, ali kažejo znake gripe. Južna Koreja in Indonezija sta uvedli podobne ukrepe, v Maleziji pa zdravstveni delavci merijo telesno temperaturo potnikov, ki priletijo z letališča v Los Angelesu.

V Indoneziji, ki jo je najbolj prizadela ptičja gripa, so danes uvedli prepoved uvoza svinjine. V Rusiji, Hongkongu in Tajvanu pa so sporočili, da bodo za potnike, ki se bodo iz ogroženih območij vrnili z vročino, uvedli karanteno.

Evropska komisija je danes sklicala izredno zasedanje ministrov za zdravje Evropske unije, na katerem bodo razpravljali o grožnji, ki jo predstavlja izbruh prašičje gripe v Mehiki. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) pa je sporočila, da je Azija zaradi izkušenj z epidemijami bolje pripravljena na soočanje s prašičjo gripo kot druge regije.

Azija je zaradi izkušenj z epidemijami, kot je sindrom akutnega oteženega dihanja (sars), po mnenju WHO bolje pripravljena na soočanje s prašičjo gripo kot druge regije. Azija se je iz epidemija sarsa, ki je leta 2003 terjala okoli 800 življenj, veliko naučila, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP pojasnil tiskovni predstavnik urada WHO v filipinski prestolnici Manila Peter Cordingley.

Kot je pojasnil Cordingley, je virus prašičje gripe tipa A/H1N1, ki naj bi v Mehiki terjal že 103 življenja, "relativno blag", vendar pa bi lahko mutiral v bolj nevarno vrsto. "Lahko bi razvil določene lastnosti in postal večji problem. Ne vemo, katero pot bo šel in na kakšen način bi lahko mutiral. To je nov virus. Za vsako državo na svetu obstaja tveganje," je še dodal.

Več držav je že uvedlo posebne ukrepe za zaščito pred prašičjo gripo

Več držav je medtem že uvedlo posebno ukrepe za zaščito pred prašičjo gripo. Kitajska je tako danes prepovedala uvoz prašičjega mesa iz Mehike in delov ZDA, da bi tako preprečila širjenje virusa v državo. Podoben ukrep so uvedli tudi na Filipinih. Na Kitajskem doslej sicer niso zabeležili še nobenega primera prašičje gripe.

Avstralija bo na letališčih uvedla posebne kontrole, zaposlene v bolnišnicah pa je že obvestila, naj bodo pozorni na morebitne primere okužb. Na mednarodnih letih, predvsem tistih iz Amerike, bodo uvedli oster nadzor nad potniki. Vodje posadk bodo morali od torka pred pristankom letal poročati o zdravstvenem stanju potnikov. Če bo kdo kazal znake gripe, ga bodo odpeljali v karanteno, so sporočile avstralske oblasti.

V Avstraliji so medtem sicer zavrnili sum prašičje gripe pri dveh potnikih, ki sta se vrnila iz Mehike, je danes sporočil neimenovani predstavnik avstralskih oblasti. Na Novi Zelandiji pa so pregledali skupino potnikov, ki se je v soboto vrnila iz Mehike. Kot je sporočil novozelandski minister za zdravje Tony Ryall, so se učenci in učitelj iz Aucklanda okužili z gripo tipa A, najverjetneje s prašičjo gripo. Natančna diagnoza bo znana ta teden, deseterica pa že okreva.

Iz Mehike se je v soboto vrnila še ena skupina učencev iz Aucklanda. Testi so pokazali, da sta dva učenca in eden od staršev zboleli za gripo tipa A, najverjetneje prašičjo gripo, zato se že nahajajo v karanteni.

Francoska ministrica za zdravje Roselyne Bachelot pa je danes sporočila, da so testi pokazali, da se četverica potnikov, ki se je nedavno vrnila iz Severne in Južne Amerike, ni okužila s prašičjo gripo, še poroča AFP.

Evropska komisarka Vasiliujeva odsvetuje potovanja na območja s prašičjo gripo

Zaradi izbruha smrtonosne prašičje gripe je evropska komisarka za zdravje Andrula Vasiliu evropskim državljanom danes odsvetovala potovanja na najbolj prizadeta območja, popotnike pa pozvala, naj bodo pozorni na morebiten pojav simptomov okužbe s prašičjo gripo in naj v tem primeru nemudoma poiščejo zdravniško pomoč.

Osebno bi se skušala izogniti nepotrebnim potovanjem na območja, s katerih poročajo o izbruhih prašičje gripe, saj s tem minimiziramo tako osebno tveganje kot tudi nevarnost prenosa okužbe na druge ljudi, je v video nagovoru v Bruslju danes dejala komisarka.

Kot je še opozorila, vzbujajo bolezni, kot je okužba s smrtonosnim virusom ptičje gripe H1N1, posebno zaskrbljenost, saj se lahko hitro razvijejo v "globalni izziv", še posebej zaradi hitrih in pogostih mednarodnih potovanj.

Zato je treba biti po besedah komisarke v tovrstnih primerih še posebej natančen in preudaren pri ocenjevanju trenutne situacije ter pri razumevanju mehanizmov prenašanja virusa, ocenjevanju potencialne nevarnosti zdravju ljudi in uporabi morebitnih cepiv ali protivirusnih zdravil.

Evropska komisija je sicer že od petka v stiku z vsemi članicami EU, Svetovno zdravstveno organizacijo (WHO), Evropskim centrom za preprečevanje in nadzor bolezni (ECDC), predstavniki EU v Mehiki, ZDA in Kanadi ter Centrom za spremljanje nalezljivih bolezni (CDC) v ZDA.

Kot je poudarila komisarka, poskušajo uporabiti vse v preteklosti vzpostavljene informacijske kanale in mehanizme ter izkoristiti vse izkušnje, pridobljene v podobnih situacijah v minulih letih, na primer v boju proti ptičji gripi.

MZZ zaenkrat še ne odsvetuje potovanj v Mehiko

Ministrstvo za zunanje zadeve zaenkrat še ni odsvetovalo potovanj v Mehiko, kjer naj bi zaradi prašičje gripe umrli že 103 ljudje, svetujejo pa previdnost in izogibanje množicam. Informacij o morebitnih Slovencih, ki bi se nahajali v Mehiki ali ki bi zaradi prašičje gripe potrebovali pomoč, zaenkrat nimajo, so danes povedali na MZZ.

Državljani, ki se nahajajo v Mehiki, se po pomoč in dodatne informacije lahko obrnejo na konzularni oddelek slovenskega veleposlaništva v Washingtonu, so zapisali na spletni strani MZZ.

Prašičja gripa se je zaenkrat pojavila v več mehiških zveznih držav, in sicer v zveznih državah Mexico City, Estado de Mexico, San Luis Potosi, Oaxaca, Baja California (Mexicali), Chihuahuha, Sonora, Nuevo Leon, Vera Cruz in Aguascelientes.

Državljanom, ki se nahajajo na omenjenih območjih, na MZZ svetujejo redno spremljanje napotkov in informacij lokalnih organov ter povečano previdnost. Priporočajo tudi izogibanje krajem, kjer se je bolezen pojavila oziroma kjer so že ugotovili primere prašičje gripe.

V primeru, da se pojavijo simptomi gripe, ljudem priporočajo takojšen obisk zdravnika. Kot so še zapisali na spletni strani, so simptomi in način prenosa prašičje gripe podobni simptomom pri običajni gripi, zato je pomembno redno umivanje rok in izogibanje stikom z obolelimi.

Na MZZ priporočajo tudi spremljanje informacij iz vseh razpoložljivih virov, in sicer ministrstva za zdravje, Inštituta za varovanje zdravja (IVZ), Evropskega centra za preprečevanje bolezni in Svetovne zdravstvena organizacija (WHO), so še zapisali na spletni strani MZZ.

Ban Ki Moon: Proti gripi se je treba boriti družno

Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Moon je mednarodno skupnost pozval, naj se proti prašičji gripi bori družno.

"Živimo v svetu, v katerem smo vsi med seboj povezani. Tega nihče ne zmore sam," je novinarjem v New Yorku danes povedal Ban. "Zaskrbljeni smo, da bi lahko virus sprožil novo pandemijo gripe," je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa še dodal generalni sekretar Združenih narodov.