Kot je pojasnil, bo slovenska vlada šele potem sprejela konkretna stališča in slovensko videnje te pobude. Ob tem je minister Žbogar spomnil, da hrvaška vlada komisarju še ni poslala svojih pripomb. Ocenil je še, da si Slovenija lahko vzame čas za razpravo v Rehnovi pobudi.

Pahor: Naj nas ne vznemirja retorika na hrvaški strani

 Premier Borut Pahor se je danes posredno odzval na znova zaostrena stališča uradnega Zagreba glede reševanja vprašanja meje in menil, da nas v tem času "velike retorike na Hrvaški strani" ne smejo vznemirjati. Pomembno je, "da ravnamo tako, da stvari ne zaostrujemo", je po seji vlade dejal premier.

Komisar Rehn pomaga Sloveniji in Hrvaški, da bi dosegli dogovor o načinu reševanja vprašanja meje in s tem odpravili zastoj Hrvaške v pogajanjih z EU.

Minister Žbogar je danes tudi potrdil, da naj bi se s hrvaškim zunanjim ministrom Gordanom Jandrokovićem srečala v kratkem, vendar datum srečanja še ni usklajen. To naj bi veljalo tudi za srečanje predsednikov obeh vlad, Boruta Pahorja in Iva Sanaderja.

Na vprašanje glede vloge nekdanjega finskega predsednika in Nobelovega nagrajenca za mir Marttija Ahtisaarija pri reševanju slovensko-hrvaškega spora je vodja slovenske diplomacije dejal, da je Ahtisaari gotovo zelo ugledna oseba, "Nobelov nagrajenec z izjemnimi izkušnjami", tudi pri reševanju vprašanj o meji, in bi lahko pomagal Sloveniji in Hrvaški pri reševanju spora, a, kot je dejal Žbogar, sedaj še "nismo v fazi dogovora".

Slovenija s posredovanjem Ahtisaarija nima težav

"Vse modalitete dogovora so še v zraku in prezgodaj se je še odločati, ali sprejemamo Ahtisaarija kot posrednika. Slovenija ne bi imela težav, če bi posredoval Ahtisaari," je dejal zunanji minister, ki je tudi izrazil željo, da bi hrvaška stran v svojih izjavah, tako kot Slovenija delovala "umirjeno in konstruktivno".

Ahtisaari je sicer v torek v Washingtonu izjavil, da "zelo verjetno" ne bo sprejel posredništva v obmejnem sporu med Hrvaško in Slovenijo, ker gre za pravna vprašanja, on pa ni pravnik.

"Menim, da sem dovolj delal z balkanskimi državami od razpada Jugoslavije - do Kosova in BiH. (...) Moje ime sedaj povezujejo z napori za iskanje rešitve za hrvaško-slovenski obmejni spor, ki preprečuje nadaljevanje pogovorov o priključitvi Hrvaške v Evropsko unijo," je dejal Ahtisaari, ko je odgovarjal na vprašanja po predavanju v nacionalnem novinarskem klubu v Washingtonu.